teo píše: Máte nějakou takovou tubičku, která pomůže rychle obnovit dobrou náladu? Povídejte...
Žádnou trubičku nemám, ale na Inspiruj jsem našla vlákno o knize Zdravé břicho / teď to nemohu najít/, a tak tady máš to, co jsem se dočetla.
Zdravé břicho – klíč k vitalitě /Pierre Pallardy/
Vaše zdraví máte ve svých rukou.
Vše, co ve svém životě prožíváte je výsledek Vašeho myšlení, a aby Vaše myšlení bylo zdravé, musíte mít zdravé břicho.
Orientální medicína se břichem široce zabývá a čínští lékaři vyšetřují pacienty měřením pulzu na břiše a poslechem žaludek.
Břicho je náš druhý mozek. Naše oba mozky, jak ten v hlavě tak ten v břiše musí spolupracovat. Pokud tomu tak není, nastane chaos v břiše a trápení v hlavě. Profesor university Columbia Michael D. Gershon věnuje svou knihu „ Druhý mozek“ své 30-ti leté praxi a výzkumu a dokázal existenci vzájemné chemické aktivity mezi oběma mozky přes bloudivý nerv /nervus vagus/.
Už před 30 lety jsem chodívala na masáže k jednomu starému masérovi, a ten mi masíroval břicho, kladl důraz na správné dýchání a říkával, že všechny nemoci a bolesti mají původ v břichu a v hlavě. Hlubokým břišním dýcháním se zabývá i jóga.
V knize „Zdravé břicho“ se píše : cituji
Oba mozky komunikují hlavně prostřednictvím bloudivého nervu, jenž se také nazývá pneumogastrický. Z dutiny lebeční prochází podél krku, přes hrudník a proniká do břišní dutiny. Probíhá třemi soustavami těla – kardiovaskulární, dýchací a zažívací – a inervuje žlázy a orgány.
V dýchacím systému je bloudivý nerv odpovědný za citlivost sliznic dýchacích cest a určuje rytmus, sílu a rychlost dýchání. Každá fáze dýchání jakékoli intenzity je díky bloudivému nervu převáděna současně do obou mozků. /konec citace/.
Myslím, že si stačí vzpomenout na účinky oslavy, kdy „opice“ nebo „přejedení“ mělo vliv jak na břicho, tak na hlavu. Takovou „opicí“ jsou oba mozky zasaženy současně.
V knize se dále popisuje, že břicho stejně jako hlava archivuje naši „emoční historii“. Břicho je zvláštní samostatný mozek, jenž neustále promlouvá k mozku hlavnímu. Produkuje imunitní buňky
tvoří neurotransmitery a molekuly, jako je serotonin, jenž rozhoduje o stavu naší duše. Břicho z části řídí naše emoce a zaručuje nám zdraví, jež závisí především na dobré rovnováze obou mozku propojených bloudivým nervem. K dobrému vztahu obou mozků slouží břišní meditace a cvičení, hluboké dýchání, správná výživa apod.
Břišní dýchání
Především je nutné si uvědomit, že vzduch, který dýcháte, má pronikat do břicha, jež se tak znovu zapojí do práce a najdete svoji ztracenou ,avšak zásadní úlohu, která se během dětství vytratila. Prví krůček je uvolnění a odblokování bránice. Tento vysoce výkonný sval mezi hrudníkem a břichem leží pod srdcem a nad zažívacími orgány a je skutečným dirigentem hlubokého dýchání. Bránice je neustále v pohybu. Během vdechu se stahuje a při výdechu se rozpíná. Rozsah tohoto pohybu sem-tam- určuje množství vdechovaného vzruchu a zapojení břišních partií do dýchacího procesu. Tento rytmus výdech-nádech bránicí se naučíte pouhým působením vůle a trochy úsilí. Od něj přejdete k břišnímu dýchání. Zároveň bude docházek k přirozené masáži žlučníku, jater, slinivky, sleziny a střed a pomůžete tak asimilačním a vylučovacím funkcím těla. A konečně stimulací nervových pletení, přímo spojených prostřednictvím bloudivého nervu s prvním mozkem nastolíte nezbytnou harmonii obou mozků. Lépe okysličená hypofýza, endokrinní žláza umístěna ve spodní části mozku začne tvořit více endorfinů, kterým se říká „hormon štěstí“. Stačí o jednu a půl sekundy delší nádech /nejlepší je pětisekundový nádech k tomu, aby první mozek zvýšil produkci endorfinů, cenný spojenců v odbourávání stresu a adrese. Tyto hormony dokážou příznivě ovlivňovat funkce některých částí těla. Výsledkem je zlepšení vývoje imunitních buněk tvořících se v břiše.
Břišní meditace
-položte se dlaně na odhalené břicho. Směřujte k němu své myšlenky. Zhluboka a zvolna se nadýchněte. Pod svýma rukama ucítíte proudění vnitřních plynů ve formě více či méně plynulého kručení a chvění.
-zavřete oči.
Odpojte se od vnějšího prostředí. Teď jste v jakési bublině. Odstřihněte veškerý kontakt s okolím. Dokonce i čichové vjemy lze zastavit. Pouze hmat a vnitřní soustředění zůstávají aktivní. Abyste dosáhli takovéhoto rozpoložení, nezapomínejte na metodu prohloubeného dýchání. Provádějte ho dvě až tři minuty- pomůže vám to při odbourávání stresu, netrpělivosti, úzkosti a neklidu, nepříjemných stavů, které s sebou všichni vláčíme. Za dvě až tři minuty, jen co sotva začnete, dosáhnete stavu vnímavosti,l což je první stupeň k abdominální meditaci.
-Představujte si, že je vaše břicho nějaká klikatící se řeka, jejíž proudy mohou být narušovány různými překážkami, hrázemi, kaskádami, vodopády, zábranami a od. Ze se její řečiště jednou rozšiřuje, pak zase zužuje.
-Zaměřte svoji mysl na překážky, jež ve svém břiše pociťujete jako více či méně bolestivé a zatvrdlé body.
-Pomalu přejíždějte rukou přes solární plexus /sluneční pleteň/ až k podbřišku a dotýkejte se všech částí břišní krajiny.
-Tato meditace ihned vyvolá pocit tepla a v prvním mozku navodí pocit pohody, uklidnění a volnosti. Vaší mysli a duchu se otevřou nečekané perspektivy.
Meditací lze také otevřít brány nevědomí, je možné tak do prvního mozku vyplavit vzpomínky, emoce, rány i radosti vryté do paměti břicha již v raném dětství.
-Odeberte se na nějaké osamocené místo vhodně k meditaci, někam, kde je klid a ticho. Pohodlně se posaďte do křesla nebo i na zem do tureckého sedu.
V tomto vyvolávání vzpomínek prvního i druhého mozku vidím předzvěst nového způsobu psychoterapie.
-Cvičte o dobu deseti minut nejméně jednu až dvakrát denně, a chcete -li i vícekrát. K dosažení prvního stupně meditace a pocitu, že pod rukama vám skutečně žije vaše břicho, budete potřebovat několik týdnů. Jen tak budou navozením harmonie obou mozku vytvořeny podmínky k adbominálnlí meditaci.
Gymnastika pro dva mozky .
Představujte si, že při nádechu břichem vytlačujete jakési břemeno a při výdechu ho táhneme směrem k sobě,.Tento mechanismus zpětné vazby pozitivně ovlivňuje koordinaci obou mozků.
Zkus to a dej vědět. Ahoj
