Eduard Tomáš
JÓGA VELKÉHO SYMBOLU
Část první
Čest a sláva vznešené bílé dynastii guruů!
Těmito slovy začíná učení duchovní nauky, pěstované, ukrývané v malebných klášteřích, osamělých poustevnách i chladných žulových jeskyních dalekého Tibetu. Nauky, jejichž cíl se zvedá k nedohledným výškám tak, jak se k nim zvedají nebetyčné Himaláje, v jejichž stínu se toto učení zrodilo. Od nepaměti ochraňovaly a isolovaly tyto hory vzácnou a podivuhodnou zemi Tibet spolu s jejím nezvažitelným bohatstvím – bohatstvím ducha. Ochraňovaly a isolovaly ji, jako je drahokam ochraňován a isolován zlatem, aby se jeho hrany neobrušovaly a jeho lesk a čistota ještě víc zářily.
Nelze však na trvalo počítat s isolovaností žádné části planety. Myšlenky lidí se prolínají éterem skrz naskrz a působí na sebe jako široké a stále živé proudy bez ohledu na vzdálenost, neboť Vesmír je jednota. Proto žádný národ a žádná organizace nebo skupina lidí nemlže si dělat naději, že by jejich myšlenky a ideje nepůsobily navenek, ať jsou jakékoliv anebo že by mohly zůstat navždy neovlivněny ideami zvenčí. Dnes v dobách překotného 20. století, kdy svět se stal jediným obrovským kadlubem taveným v plamenech vlastní karmy universálního vývoje, je tato skutečnost zvláště markantní.
A tak ani nejvyšší hory světa nestačily už zabránit konečné likvidaci tisícileté isolace. Ani hmotně, ani duchovně. Dlouhodobé osamocení Tibetu bylo zrušeno. Bohužel drahokamy tibetského ducha, to nejvzácnější, co kdy bylo v této zemi, nebyly při tom valně oceněny. Vlastně nebyly oceněny vůbec. A přece, jaká tu byla vzácná příležitost k duchovnímu obohacení. Avšak odmítnutí těchto pokladů Čínou bylo karmické. Nemá každý národ stejnou karmu. Karma našeho národa je dobrá.
Zvedněme posvátné korouhve vznešené bílé dynastie tibetských guruů. Sledujme slova pravdy zrozená ve stínu Kailasu, největší hory světa, tichého to sídla nesmrtelných Budhů. Ve stínu Kailasu – hory, zrcadlící se od věku v modrých chladivých vlnách posvátného Menasrovaru. A dejme těmto ideám zaznít na naší straně světa. Poslyšme prastarou nauku, nazvanou gurui – Joga současně zrozeného Velikého symbolu.
Kéž nám dá Všemohoucí dosti schopnosti tuto nauku veskrze pochopit, dosti odhodlání se touto naukou veskrze řídit i dosti síly v naprostém, úplném a cílevědomém sebeodevzdání úplně a trvale ji realizovat. Neboť sotva kdy bylo na této zeměkouli vyššího učení – jak sami poznáte.
Přistupme proto k němu se srdcem otevřeným. Odložme veškerou skepsi, vrozenou bílé rase i všechnu pochybovačnost, která se někdy dostavuje jako zábrana chápání nových ideí neznámých lidí z neznámých dálek. Vzhůru srdce, aby pochopila, co mohou pochopit. Svoji vlastní čistou Podstatu - Pravdu, která je vždy stejná pro všechny věky, pro všechny rasy a všechny národy.
Již v samém úvodu meditační cesta tibetských mistrů začíná se závratnou poučkou:
Nemysli na minulost, nemysli na budoucnost, nemysli na to, že prodléváš v tichém pozorování pozornosti.
Což vlastně znamená Nemedituj ! Buď. A´t to zní sebevíc paradoxně:“Nemedituj! Buď!“
Být. Jen být. Ne něčím, nebo někým. Jen být samotným, neosobním Bytím. Prázdným, to je uvolněným od všeho ostatního. Ale být prázdným všeho, znamená být Prázdnem samým. Prázdnem bez omezení. Ne v tvaru, ne v čase, ne v posloupnosti času, ani v přívlastcích bytosti. Nikoliv v relativním světě měnících se jevů, ale ve skutečnosti. Ve světě absolutně prázdném od změn, prázdném od měnících se věcí, prázdném od událostí měřitelných nebo měnitelných v časoprostoru.
Být. Být čistým vědomím v prázdnotě bytí, toť největší požadavek na lidskou inteligenci. Je vůbec splnitelný? Uvidíme. Dejme teď dobrý pozor! Myšlenky, o kterých tu budeme po několik lekcí hovořit, nebudou většinou pro Vás zcela nové. Proč? Protože jsme v našem kursu „umění klidu mysli“ – zejména v učení o samadhi a asparsa joze – došli již téměř k zenitu duchovních cest, duchovních snažení. Jen úhel, pohled, pod kterým se budeme tentokrát na věci dívat, bude jiný. Bude to pohled lidí, jimž nejvyšší esoterní cesty, nauky z oboru duchovna, ale i okultismu, spiritismu, magie a jiných tajných věd, byly odedávna vyučovacím předmětem jejich vysokých škol. Proto, když přišla do Tibetu tato esoterní nauka Budhova, asi tak v prvním tisíciletí po Kristu, našla tyto lidi již zcela připraveny. Přidali k ní jen to, o čem sám Budha ve svých promluvách raději pomlčel z obavy, aby nebyl širokým davem svých vlastních posluchačů nesprávně pochopen.
Ale tibetští učenci pochopili. Pochopili i to, co se skrývalo mezi řádky původních indických textů. Pochopili nauku o Prázdnu. Nauka o Prázdnu. Jaké to zvláštní učení. A přece nic nového pod sluncem. Jen pohled, jak jsme si řekli – je nový.. Zopakujme si, co my z „umění klidu mysli“ již o tom víme.
Řekli jsme si nedávno, že kdybychom škrtli všechna jména a tvary, složení a pevnost, zdánlivou pevnost věcí, jejich barvu, drsnost nebo hladkost, vůni, chuť, třpyt, teplotu a každou jinou vlastnost, cože zbude? - Sat, Čit Ananda – zbude: Existence, Vědomí, Blaho. Ale co je to Existence, Vědomí, Blaho? Je to něco, co lze uchopit? Nějaká věc? Není to z hlediska věcí ve skutečnosti jen Prázdno ? Bezmezné nekonečně velké Prázdno? Nepostižitelné. Nedefinovatelné.
Tedy negace, řeknete? Prázdnota rovná se pro většinu lidí nicotě. Ale co je Nicota? Něco co je bez jevů a bez představ, kterých potřebuje lidská mysl k tomu, aby mohla vůbec o něčem přemýšlet. To je tedy nicota? V překladu to znamená Nirvána.
Nirvána. Nirvána je ticho bez zvuků, bez tvarů, bez činnosti. Je to nic? Ne, není to nic!!! Neboť tato nesmírná Prázdnota, Šuniata, jak tomu říkají Tibeťané, není prázdnotou ničeho. Existence, Vědomí, Blaho není ničím, ono Jest. Není to sice rodné místo bohů ani lidí, neboť tu není oddělenosti ani vztahu, ale také to není místo smrti nebo záhrobního života. Není to vůbec místo. Je to stav. A ať se to zdá sebevíce zvláštní a ze začátku téměř nepochopitelné, tento stav je pravým původem všeho co existuje.
Tato neomezenost je absolutním jsoucnem, příčinou a původcem všeho neomezeného. Neboť Nirvána neboli Prázdno je Absolutnem. Prázdno – Absolutno není zhola nic. I když v něm nic není, ono samo není ničím, ale ono jest. Není individualitou, není individuem, ale jest. Neboť má jedno, jedno jediné, co žádná věc a žádný tvar, či jméno, čas ani prostor nemůže postrádat, má – li vůbec existovat. Co je to? Je to bytí, kladné bytí.
Bůh jest, ačkoli není něčím speciálním, naprosto není nicotou. On jest. Možno-li to říci právě negací nicoty. Bytí je Bůh A proto být, jenom být, znamená realizovat Ho!! A to je právě úvodní požadavek Jogy Velikého Symbolu. Nyní již vidíte, jaká je to asi joga. Vy, kteří již chápete rozdíly stupňů a tříd v joze.
Usedni zpříma, žáku, který jsi vzal útočiště v cestě lámů. Posaď se zpříma a zaujmi držení „dorže“. Rozhodl jsi se jít vzhůru ke konečnému sjednocení, ke konečné, absolutní pospolitosti s gurui? Nuže usměrni vědomí k cíli, k Bytí, k Prázdnotě – Šuniatě, kterou nelze vyjádřit číslem množným ani jednotným a proto se jí říká Veliký Symbol. Veliký Symbol právě zrozený. Neboť se stále rodí ve stálém časově i prostorově neohraničeném a neohraničitelném Nyní, ve stálém Teď, jež nikdy, nikdy neumírá.
Zaujměte, přátelé, držení dorže jak tělesně, tak duchovně. Co že je „dorže“ ? Dorže je žezlem lámů. Krátké zlaté žezlo, které vypadá jako jehlan s rukojetí. Konické jako jehlan o mnoha stranách, soustředěných v jediný bod. Přesně vyvážený symbol životní rovnováhy a mentální soustředěnosti.
Posaď se zpříma, ó žáku, říká nauka, zaujmi přesně vyvážené držení těla a mysli, držení dorže! Udržuj rovnováhu duše i těla shodnou s polohou dorže! A joga dále říká: Zkřiž nohy, ruce polož volně do klína, narovnej páteř. Vysuň bránici, bradu přitáhni k ohryzku, jazyk otoč k patru! I takovými podrobnými pokyny se zabývá Joga Velikého Symbolu. Nejsou to pokyny ledajaké. Každý z nich byl tibetskými gurui dobře uvážen a empiricky předůkladně zkoumán. Mají svůj hluboký význam a účel.
Zkřížení nohou upravuje dech.
Vyrovnané držení paží upravuje tělesnou teplotu.
Rovná páteř a stahování a nafukování bránice ovlivňuje nervový proud, který proniká tělem.
Přitažení brady k ohryzku upravuje vydechování a poloha jazyka s upnutím zraku přiměje životní sílu, aby vnikla do středního nervu v páteři.
Tak praví nauka.
Je to nauka, která ví. Nauka, ktará vás může, jak řekl kdysi její první tibetský překladatel, moudrý jogín Marpa – učitel Milarepův, v jediném vtělení přivést až k trvalé realisaci – poznání Pravdy. V jediném vtělení, což by byl sám o sobě zázrak.
Jak je to možné? Ptáte se. Tím, že Joga Velikého Symbolu je v podstatě nauka všestranná. Je to bhakti, džana, radža a dokonce i asparsa joga dohromady. Vše, co nejmoudřeji a nejpečlivěji uváženo a vyváženo v naprostém souhlasu s lidskou fyziologií, logikou, rozumem a citem. Joga Velikého Symbolu nezapomíná na nic.
Předepíše žákům hned na začátku ten nejvyšší lidský výkon: jenom Být, ale nezůstává jen při pokynu. Ví dobře, že provést tento výkon bez předešlé přípravy podaří se jen málokomu. Ale i s tímto případem počítá a proto dává ten nejvyšší pokyn hned v samém začátku učení. Aby se takový, zcela vyspělý žák zbytečně nezdržoval. Ostatním však radí dále: „Spoutej své smysly. Spoutej smysly především viděním. Upnutím zraku – tratakou.
Trataka. Co je to trataka?
Ještě jsme ji zde necvičili, ačkoli i jiné školy a cesty se o ní zmiňují. Záměrně jsme ji ponechali na pozdější dobu – během našeho kursu, neboť to není právě nejvhodnější cvičení pro začátečníky s americkou nebo evropskou kulturou. Ale dnes přišel její čas. Trataka je způsob, jak ovládnout mysl pomocí zraku.
Víme, že naše mysl se nejvíc zaměstnává tím, co pozorují naše smysly, především, co pozoruje zrak, tedy obrazy věcí viděných. Zavřít oči, to nepomáhá, neboť zavřeme-li oči, pozorujeme opět obrazy, ty které si imaginuje naše mysl. Toto pozorování obrazu viděných mimo naše tělo nebo imaginovaných tvoří 90% naší mysli. Proto spoutáme-li zrak zevní i vnitřní, spoutali jsme tvoření obrazů a stali jsme se pány 90ti % naší mysli a to už stojí za to.
Postup je asi tento:
Upneme zrak na nějaký předmět, vzdálený maximálně 1.75 metru od očí, který je, pokud možno, v úrovni našich očí. Může to být bod na stěně, může to být květina, může to být obraz nebo fotografie Vašeho duchovního mistra. Může to být nějaký krystal, nebo lesknoucí se kousek kovu či kapka rosy. Z počátku nezáleží na tom, na co soustředíme zrak. Později, v pokročilejším stupni, však je to velmi důležité, neboť i předměty našeho denního života mají svou duchovní emanaci a tu přejímáme při tom od nich. Proto je dobře zvolit si věci duchovně čisté, ryzí, pokud možno nesložené a nesložité, s duchovními aspekty, které mysl povznášejí.
Na takový předmět upneme pak svoji pozornost, ale nepřemýšlíme o něm. Jen se naň díváme, zíráme naň klidně a pozorně, ale nezaujatě, tj. indiferentně, aniž bychom očima pohybovali. Když jsme však mysl na předmět ustálili, stáhneme opatrně pozornost po lince pohledu, od předmětu do duchovního srdce, do svého nitra. Při tom nezavíráme oči, stále se ještě díváme na věc, ale jako bychom ji neviděli. Zrak je tedy spoután předmětem, ale pozornost je nyní obrácena na sebe samu. Netěká od obrazu k obrazu, netvoří si nových představ. Nepoznává, jenom jest.
Být. Opět jsme u toho postulátu. Být, to je moudrost ne-poznávání. Stačí na to jen malá chvilka a také zprvu stačí udržíme-li tento stav třeba jen krátký čas.
Tělo je v klidu v naprosté rovnováze, mysl je prosta všech myšlenkových procesů. Netvoří další myšlení, nemá vnímání smyslových vjemů, jenom jest. Je asi taková jako je mysl zcela malého dítěte. Pokorná, při čemž nemyslí nehloubá, nepozoruje, neuvažuje, vědomí zachovává ve svém přirozeném nerozptýleném stavu. Jak praví pán tibetského učení, veliký jogin, na západě skoro neznámý – Dvagpo Lharje: Nebýt rozptýlen! Nebýt rozptýlen je stezka, kterou sledují a sledovali všichni Budhové.“
Co je k tomu zapotřebí? Zopakujme si to: Je třeba, jak říká Joga Velikého Symbolu, čtyř vzpomínek:
1. vzpomínka na nutné ovládání těla
2. vzpomínka na nutné ovládání smyslů
3. vzpomínka na nutné ovládání těkavých myšlenek
4. vzpomínka neboli stálá bdělost nad těmito nástroji jednání – branami jednání – to je vše
Duchovním stavem těchto čtyř vzpomínek je nebýt rozptýlen. Naší pravou podstatou je Pravda. Jediná jednotící skutečnost. Universální jednota. Živé, tiché, nerozptýlené Vědomí. Je životem i nepohnutelností. Znali jsme je ještě na počátku věcí. Znali jsme je neboť jsme jimi tehdy i vědomě byli. Proto vzpomínky! Musíme se upamatovat, rozpomenout se na to – na tu jednobodově nekonečnou nepohnutelnost, kterou jsme kdysi tak dobře znali.
Joga Velikého Symbolu nás k tomuto upamatování přivede. To, co jsme si právě řekli – tyto čtyři základní věci, resp. vzpomínky na nutné ovládání těla, smyslů a mysli, jakož i na důležitost stálého dozoru nad nimi, tyto čtyři vzpomínky tvoří první lekci Jógy Velikého Symbolu. Je to však úvod nesmírně důležitý, neboť jeho jen částečné zvládnutí je s to vytvořit stav vnitřní duševní bdělosti, která spolu s intelektuálním chápáním toho, co se děje, nás povede automaticky, to je sama od sebe, k cíli – k poznání.
Jóga Velikého Symbolu nepožaduje prakticky nic víc. Nic víc. Všechny další, velmi četné speciální a vzácné pokyny, nevšední pokyny, mimořádně sugestivní, které zde naleznete v našich dalších lekcích, vedou vlastně k prohloubení této vnitřní bdělosti až k jejímu spontánnímu a samočinnému vyvrcholení. Aby však bylo možno úspěšně pokračovat, to je, aby další lekce měly smysl a splnily účel, musí být tato první lekce ve svých základních formách cvičena a tyto čtyři tzv. vzpomínky alespoň částečně zvládnuty. Tedy nikoli jen přijaty intelektem, ale osobně, prakticky cvičeny. A to je první poselství této zvláštní jógy.
Tyto pokyny dal kdysi velký překladatel Marpa svému žáku Milarepovi. Než se však rozhodl dát mu další úkoly, které měly vést k prohloubení jeho duchovního bádání, požádal ho, aby se odebral do úplné samoty. Bylo to do jeskyně Lhobrakutak-Uja. Opatřil ho dostatečným množstvím potravy a pak dal jeskyni zazdít s výjimkou místa, kde vytékal potůček, který v jeskyni pramenil. Milarepa neměl v ní meditovat, ale jen být čirým, nepohnutým Vědomím. Když všichni odešli, žák se posadil zpříma na tuhý polštář, na hlavu si postavil rozžatou svíci a tak zůstal v klidu tělesném i mentálním dokud svíčka nedohořela. Tak činil po celé dny a často i noci s nepatrnými přestávkami. Teprve po 11 měsících ho učitel navštívil a dovolil mu rozbořit zeď, kterou byla jeskyně uzavřena. Pak požádal Milarepu, aby vyprávěl své zkušenosti a poznatky.
Milarepa jen nerad uposlechl, nejraději by byl pokračoval v soustředění. Bylo to však přání jeho Mistra. Proto poklekl, zazpíval hymnus k jeho chvále a pak pravil: „Díky milosti tryskající z dobroty mého Mistra, nasál jsem já, tvůj služebník, trochu vědění z říše poznání“. Porozuměl jsem, že mé tělo je výplodem nevědomosti. Poznal jsem, že pro šťastné je tělo vodítkem ke svobodě (protože jen v těle je možno ji zažít), ale pro ostatní je vůdcem k nižším, bídnějším existencím. Tento náš život – pokračoval Milarepa – je mezníkem, od něhož může vést cesta buď vzhůru nebo dolů. Náš čas zde je drahocennou dobou, v níž se každý musí rozhodnout k té či oné cestě, k dobru nebo zlu. Je proto třeba jít jasně k cíli. Je třeba pochopit klamnost obecně rozšířených názorů o pravé skutečnosti ega, to je pochopit klam ega.
Za tímto účelem musí být vědomí udržováno v utišení, v němž mlčí myšlenky, pojmy a poznatky tak, aby se přesmeklo do stavu Šinaj… mírného klidu. Pak mohou uplynout dny, měsíce a třeba i roky, aniž by člověk něco postřehl. Když se však tímto mírným klidem nedá svést k zapomenutí a k nevědomosti, ale zachová si úsudek, čili schopnost uvědomování (my bychom řekli „rozlišování“), dosáhne čirého extatického stavu pokojného vědomí – čili nadvědomí.
„Tento stav nadvědomí“, pokračoval Milarepa, „nemůže být prožíván osobou, nýbrž tím, co je v člověku nadosobního, nadlidského.“ „A co bylo původem tohoto stavu?“, ptá se učitel. „Původem tohoto stavu“, řekl Milarepa, „ bylo zírání do nitra – pozornost, stálá vnitřní bdělost. Zjistil jsem však, že tato vnitřní bdělost nesmí být citově chladná, musí být podniknuta v soucitném zaměření, to je v touze, aby zásluhy vlastní námahy nenesly užitek klamnému egu, ale aby byly obráceny k obecnému blahu. Musí být vytyčen a jasně se rýsovat cíl touhy, vznešenější nad všechny oblasti myšlení. Je nutno mít tak hluboké požehnání pro druhé, že jím jsou vytlačeny i vlastní uvědomovací procesy myšlení“.
„To jsem poznal“, pravil Milarepa, „ jako nejvyšší stezku“. „A ještě něco“, dodal, „ tak jako samotné jméno „potrava„ netiší hlad, nýbrž hladovějícímu musí být podáno jídlo, stejně tak člověk, který chce zakusit prázdnotu myšlenek, musí pozorovat Prázdno tak hluboce, až je sám prožije. To znamená, že musí ustavičně cvičit duchovní bdělost vědomí, až se tato stane automatická. To je, až se stane člověku zvykem a přejde sama od sebe do velikého nepopsatelného Ne – vědomí“.
To, co jsem právě řekl, je autentický a jen málo upravený a zkrácený popis Milarepových zkušeností, jak je popsal jeho žák Rečung, jemuž Milarepa diktoval svůj životopis. Důležité jsou z něho zejména tři věci:
Dosažení stavu mírného lidu „Ši-naj“ a jeho udržování. Děje se častým vyciťováním osobního „Svědka Já“ v pozadí mysli. Říká se tomu také „tiché mlčení“.
Znenadání, třeba i uprostřed práce si na okamžik uvědomte životní klid, který dlí v pozadí Vaší mysli, v pozadí Vašich myšlenek: tento klid je tam stále, i když jste navenek třeba sebevíc vzrušeni. Dobrou pomůckou k dosažení tohoto stavu a dokonce i jeho prohloubení je toto cvičení:
Pokládejte tento empirický svět za sen, z něhož jako by jste se znenadání probudili. V této chvíli, jakoby zde byla dvě hlediska, jedno činné, patřící do snů a druhé nepohnuté, nečinné, naprosto vzdálené zármutku či radosti snu, statické čisté Vědomí. Svědek. Vaše vlastní Bytí. Snažte se být nezúčastněnými pozorovateli tohoto snu,ale bdělými svědky Vašeho vlastního bytí.Hledisko tohoto živého snu je hledisko nevědomosti, hledisko neměnného, beztvarého Svědka „Já“ je prohloubený klid „Ši-naj“. Otázkou, jak tento stav klidu mysli ještě více prohloubit, se budeme zabývat v příštích lekcích. Milarepa říká: Stálou vnitřní bdělostí. Ale i to je jen stupeň. Vrcholem je být jen Svědkem, tak i činností samou. Ale to bychom předbíhali k asparsa joze.
Nyní si uvědomme druhou poučku Milarepovu, že ona vnitřní bdělost nesmí být intelektuální, ale musí být bezpodmínečně provázena buď altruisticky soucitnou náladou nebo hlubokou citovou oddaností k hledanému cíli. Tím se vymýtí z duchovní cesty prvek egoistického snažení.
Třetí věc se rozumí jaksi sama sebou. Nejen tuto jogu, ale žádnou jinou nelze dokonale pochopit, jestliže ji sami necvičíme. A protože Joga Velikého Symbolu poskytuje příležitost k mimořádně rychlému duchovnímu pokroku, neměli bychom si ji dát ujít za žádnou cenu. A proto Vás prosíme: Cvičte již nyní s námi. Bude více světla. Nebudou je vidět oči lidí, ale budou je cítit srdce lidí. Srdce adekvátní s těmi, kdo září. A kromě toho nás to učiní schopnými přijímat esoterní vlivy vysoké úrovně této zvláštní jogy. Nemysleme si, že neexistují, když je zrovna nevidíme nebo když o nich nevíme. Existují jako mocné vlny, které vždy najdou svůj správně naladěný přijímač. Mohou přijít zdánlivě z vnějšku nebo z vnitřku. Na směru nezáleží. Záleží jedině na tom, abychom byli, resp. snažili být tím, co jenom Jest. Buďme bdělí svého vlastního Bytí. Nežádejme si něčeho nového, jiného, čímž nejsme, ale buďme tím, čím ve skutečnosti již odjakživa jsme. Svolme v sobě k probuzení našeho vlastního čistého Bytí. Nepřekážejme probuzení pravého skutečna v nás.
Do příští lekce měli bychom si tedy uložit dvě důležitá cvičení:
1. pokusit se o zvládnutí trataky, to je o upoutání našich smyslů upnutím zraku
2. snažit se co nejčastěji uvědomovat si stav „Ši-naj“, to je stav mírného klidu nebo klidného bytí v pozadí naší mysli našich myšlenek. Musíme si spolu prošlapat cestu k Pravdě bez cestování. Jen ji žít! (pokusit se o cvičení čisté existence. Jen být)
Být, ale ne tím, ani oním. Ne bělochem nebo Indem, ani Francouzem nebo Bulharem, ani výlučně křesťanem nebo výlučně mohamedánem.Ba ani výlučně stoupencem té či oné duchovní cesty nebo duchovního směru. Ale jen být Tím, co od věků Jest. Jsem, který jsem! To je zlatá nit této cesty. A ostatně každé jiné duchovní cesty k Pravdě. Jenomže jiné tímto postulátem končí a tato s ním začíná.
Pokusme se teď spolu o to tiché cvičení – alespoň chvíli jen být. Usedněte zpříma, zaujměte harmonicky vyvážené držení těla a mysli. Obraťte svůj pohled do duchovního srdce uprostřed vašich prsou. Dýchejte zvolna, ale nenásilně. To znamená, že proti normálnímu dechu, svůj nynější dech poněkud zpomalíte.
A teď zkusíme nemyslet na nic: Jak se to dělá? Tím, že nedovolíme myšlenkám, aby se rozvíjely. Bedlivě a tiše sledujeme svoje myšlenky s bdělostí a soustředěností kočky číhající na kořist. Jakmile se objeví jakákoliv myšlenka, ať na minulost, přítomnost nebo budoucnost v našem vědomí, ihned ji vyloučíme, zatlačíme, zapudíme, zkrátka nedovolíme, aby se dále rozvíjela. Jakmile se nám to jen trošku podaří, cítíme v pozadí mysli klidnou Existenci Bytí. To je naše pravá podstata. Tou jsme my v pravdě. Musíme si jasně uvědomit, že jsme touto Existencí a ne tělem. Nyní máme jen jedinou ideu, jedinou myšlenku: já jsem existence Bytí. Buďme bdělí tohoto Bytí, které je samo nejvyšší bdělostí. Nepřekážejme této ryzí skutečnosti, aby se v nás realizovala.
To je Pravda
S láskou a oddaností svolme k tomu, aby v nás ožila.
Spočiňme v ní.
Staňme se jí skrz naskrz.
Tiše.
Docela.
Úplně.
Bez výhrad.
Upamatujme se na to, co jsme kdysi dobře znali.
Upamatujme se na to, co je naším přirozeným stavem.
Aum tat sat.
Aum tat sat aum