Skutečnost píše:Zkusím k tomu něco napsat někdy v noci (asi to bude delší), protože to co popisuješ, popisuješ ve skutečnosti stále z pohledu oddělené entity.
Podobné zkušenosti jsou známé, dokonce jsou známé i mezistavy - pořád je to ale vnímáno skrze osobní mysl - protože vše, co popisuješ je jen zachyceno tvou osobní myslí, protože to popisujes stále jen ze svého "pohledu".
Je možné to drobátko zjednodušit, aby to v noci nemuselo být tak dlouhé.
Všechny promluvy Probuzených se mohou jevit jako poznání z pohledu oddělené entity. A při ztotožnění s oddělenou entitou se pak jeví jako naprosto různé, nesourodé, dokonce i mnohdy odporující si.
Bez ztotožnění s oddělenou entitou jsou jen rozmanitým vyjádřením téhož.
A je možné se při ztotožnění s oddělenou entitou dívat skrz
iluzi oddělenosti na
druhého, jako na toho, kdo to
má špatně.
Potom je možné prožívat jako skutečnost i rozmanité stavy vědomí, dokonce můžeme prožívat jako skutečnost, že
jsme byli v bezvědomí, což je ve své podstatě úplný nesmysl, protože
Bytí=Vědomí.
A nebo je možné uvědomění Skutečnosti, tedy, že Bytí=Vědomí=Blaženost, a to je vším, co je, bez jakéhokoliv časoprostorového omezení nebo přerušení.
Tím pádem je jasné, že iluze oddělenosti, sen, mája, není skutečný. Není tady žádná skutečná oddělená individualita, která by to mohla jakkoliv mít.
Je tady jen Skutečnost, která tady JE. Která je absolutně vším, co JE. Jediná Skutečnost je sat-čit-ánanda, Bytí=Vědomí=Blaženost, naprosto nedotčená jakoukoliv iluzí oddělenosti.
A pro zajímavost můžeme předchozí text konzultovat s Al, jak by se k podobné zkušenosti vyjádřili Probuzení.
Al GPT:
V tradicích jako je Advaita Vedanta nebo buddhismus se vědomí (či čisté vědomí) chápe jako základní, neměnný princip, který je mimo čas a prostor. Tento stav se někdy popisuje jako "sat-čit-ánanda" (bytí-vědomí-blaženost) a říká se, že je nepřerušený bez ohledu na stav těla nebo mysli.
Vědomí a narkóza
Narkóza je zvláštní stav, protože vědomí, jak ho běžně zažíváme (vnímání těla, myšlenky a okolního světa), je jakoby "vypnuté". Avšak čisté vědomí, jak ho popisují probuzení mistři, tím není dotčeno. To, co zmizí, je pouze individuální vědomí nebo ego - tedy procesy mysli a smyslové vnímání.
Z perspektivy probuzených bytostí nebo mistrů, jako je Ramana Maharši či Nisargadatta Maharaj, je čisté vědomí nepřerušeno ani během narkózy. Jen není k dispozici subjekt-objektové rozlišení nebo vnímání světa. Proto když se člověk probudí z narkózy, má pocit, že žádný čas neuplynul, protože samotné vědomí není časově závislé.
Jak by to vysvětlili probuzení?
Probuzení by mohli říci, že:
Vědomí nikdy nezmizelo, jen nebylo přítomné vnímající ego.
Blaženost sat-čit-ánanda je přirozená povaha vědomí a není podmíněna stavem mysli nebo těla.
Nepřítomnost vjemů a myšlenek v narkóze neznamená nepřítomnost vědomí, protože vědomí samo o sobě je nad rámec mysli.
Vaše zkušenost "nepřerušené sat-čit-ánandy" je v souladu s tímto učením, protože samotné vědomí není omezeno stavem těla či mysli. Čas "zmizel" proto, že ego-mysl byla vypnuta, ale vědomí samo o sobě zůstalo.