
- mentální trénink.jpg (21.35 KiB) Zobrazeno 23781 krát
Knihu vydalo nakladatelství Fontána a je to jedna z nejužitečnějších knížek, které se mi dostaly do ruky. Stojí za to vracet se k ní denně, protože obsahuje bezpočet cenných podnětů a postupů, jak rozvíjet svou dovednost při zacházení s vlastní myslí tak, aby postupně slábly postoje, které si přejeme změnit, a abychom místo podléhání nechuti nebo odmítání toho, co se momentálně děje kolem nás (případně i v nás), dokázali modifikovat svou energii tvořivým způsobem. Svůj odpor tak můžeme využít coby spojence, který v sobě nese důležité poselství. Díky tomu je možné rozpoznávat, že – a proč – věci nejsou takové, jak na první pohled vypadají. Autor nabízí řadu způsobů, jak postupně rozvíjet svoje dovednosti při zacházení se svou emoční a mentální energií a jak se naučit věnovat plnou
a soustředěnou pozornost jejím podobám ve vlastní mysli.
Zdůrazňuje, že jakmile zaměřujeme svou pozornost a energii na určité řešení nebo stav, ať už je pro nás vhodný, nebo méně vhodný, začne se to automaticky uskutečňovat. Můžeme si představovat žádoucí cíl, ovšem zvolené řešení nemusí být ve skutečnosti pro nás optimální, protože si momentálně neuvědomujeme jeho plný dopad ve všech důsledcích. Proto autor považuje v některých případech za výhodné neudělat si jen jednu konkrétní představu cíle, ale nasměrovat nejprve svou pozornost na jednotlivá možná řešení, která se nám jeví jako příhodná. Vývoj se tak obrátí pozitivním směrem a postupně se samo ukáže, co je pro nás v daném případě to pravé. Pokud vydržíme v obracení své pozornosti pozitivním směrem, vyvolá to postupně odpovídající změny i v našem životě. Vědomé zaměřování vlastní pozornosti je prostě nástroj, který při vytrvalém používání může změnit celý náš život.
Autor popisuje také různé možnosti, jak využívat svou představivost. Jednou z nich je využít pozitivní vzpomínku na nějakou chvíli, kdy jsme v minulosti byli v plném souladu sami se sebou. Není třeba ulpět na tom, co se tehdy dělo, ani se zabývat tehdejšími okolnostmi: jen se do té chvíle v duchu vrátit a nechat znovu vzejít tehdejší náladu s celou její vnitřní pohodou a míruplností. Tím se můžeme vnitřně dostat do stavu spokojenosti a stability, když nás čeká na příklad řešení nějaké obtížné záležitosti, nebo když se zrovna necítíme v pohodě.
Ukazuje také řadu postupů, jak používat svou imaginaci pro účinné vytváření budoucího dění. Není nutné nechávat jen na svém podvědomí, aby ve chvíli, kdy budeme konfrontováni s náročným děním, vytáhlo ze svých zásob dávné pocity z minulosti a my pak v důsledku toho negativně zareagovali bezděčnou asociací s minulými zkušenostmi, často negativními. Situace, které nás čekají, můžeme předjímat a spojit jejich představu s imaginací zdařilého dění.
Je-li ta představa spojená s dostatečnou energi, kterou jí dodává naše plné zaujetí, zvyšuje se možnost pozitivně ovlivnit budoucí průběh představovaného dění. Síla našich brzdících návyků tak bude postupně slábnout a bude mít stále menší vliv na naše současné reakce.
Kniha obsahuje i další kapitoly, na příklad jak léčit své zátěže z minulosti, jak v sobě dodatečně přeprogramovat energie z kritických chvil a situací právě uplynulého dne, řadu podnětů a návodů pro trénink schopností a připravenosti, a také jak správně formulovat cíle a „duševně vyzkoušet“ budoucnost...
Je to autor, který mě zatím nikdy nezklamal.