Boží království

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 12:44:06

armin píše:
Trini píše:No, já jen, jako kdo se bude S. Hendruk inkarnovat, až zemře? Či převtělenec bude pak? :donknow: S. Hendruka nebo F. Drtikola? :lol: Asi obou. Akorát se nějak zapomíná na ty "bezejmenné " inkarnace předtím. ;)

:)


O těch dříve kdo to byl před Drtikolem nevím ani nevím, jestli to ví někdo jiný, nejspíš ne. Pravděpodobně byl první ve své ("mechanické") linii přerozování, kdo se zcela uvědomil.


A je to tedy S. Hendruk, kdo si je vědom, že byl předtím inkarnován jako F. Drtikol? Nebo to poznal někdo jiný?
No, to Jana nebude nadšená. :lol:

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 12:47:55

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
Aha. Pro mě sis vyrobil speciální škatulku.


.............................................................................

Jak speciální, to je naprosto normální,
spíše kdyby to bylo naopak, tak bych musel mít speciální škatulku...

V indii maj 20 000 bohů na to aby si mohli vybrat přesně to co jim sedne,
katolíci pak maj ty svý svatý atd.

Prvotní, původní, ideální, příčinný božský vzor cítících bytostí a věcí. Slovo „archetyp“ vzniklo z řeckého výrazu „archetypon“ (pravzor), který je složeninou slov arché (prvotní, původní, pradávný) a typos (předloha, vzor). Z duchovního hlediska jsou archetypy božské principy, prvotní univerzální „obrazy“, jež lze přeložit do vědomých formulí, které jsou tradičně předávány jako nauky nebo zasvěcení. V pojetí školy jógy MISA je archetyp koncept, který popisuje prvotní, původní, ideální, kauzální božský model cítících bytostí a věcí, jež jsou považovány za nedokonalé zástupce a kopie tohoto archetypu.

V psychologii zavedl toto označení C. G. Jung jako označení specifických obsahů „kolektivního nevědomí“. Lewi-Bruhl používá termín „kolektivní reprezentace“ ve významu „symbolické obrazy primitivního chápání světa“. Kolektivní reprezentace není totožná s archetypem, jelikož archetyp je ideální, hypotetický, neprojevený vzor. Když se promítá do konkrétní skutečnosti, stává se archetypální reprezentací.



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 12:49:07

Vostalpetr píše:
Aha. Pro mě sis vyrobil speciální škatulku.


.............................................................................

Jak speciální, to je naprosto normální,
spíše kdyby to bylo naopak, tak bych musel mít speciální škatulku...

V indii maj 20 000 bohů na to aby si mohli vybrat přesně to co jim sedne,
katolíci pak maj ty svý svatý atd.

Prvotní, původní, ideální, příčinný božský vzor cítících bytostí a věcí. Slovo „archetyp“ vzniklo z řeckého výrazu „archetypon“ (pravzor), který je složeninou slov arché (prvotní, původní, pradávný) a typos (předloha, vzor). Z duchovního hlediska jsou archetypy božské principy, prvotní univerzální „obrazy“, jež lze přeložit do vědomých formulí, které jsou tradičně předávány jako nauky nebo zasvěcení. V pojetí školy jógy MISA je archetyp koncept, který popisuje prvotní, původní, ideální, kauzální božský model cítících bytostí a věcí, jež jsou považovány za nedokonalé zástupce a kopie tohoto archetypu.

V psychologii zavedl toto označení C. G. Jung jako označení specifických obsahů „kolektivního nevědomí“. Lewi-Bruhl používá termín „kolektivní reprezentace“ ve významu „symbolické obrazy primitivního chápání světa“. Kolektivní reprezentace není totožná s archetypem, jelikož archetyp je ideální, hypotetický, neprojevený vzor. Když se promítá do konkrétní skutečnosti, stává se archetypální reprezentací.


Takže máš autority, které uznáváš. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 12:54:28

Trini píše:
Vostalpetr píše:
Aha. Pro mě sis vyrobil speciální škatulku.


.............................................................................

Jak speciální, to je naprosto normální,
spíše kdyby to bylo naopak, tak bych musel mít speciální škatulku...

V indii maj 20 000 bohů na to aby si mohli vybrat přesně to co jim sedne,
katolíci pak maj ty svý svatý atd.

Prvotní, původní, ideální, příčinný božský vzor cítících bytostí a věcí. Slovo „archetyp“ vzniklo z řeckého výrazu „archetypon“ (pravzor), který je složeninou slov arché (prvotní, původní, pradávný) a typos (předloha, vzor). Z duchovního hlediska jsou archetypy božské principy, prvotní univerzální „obrazy“, jež lze přeložit do vědomých formulí, které jsou tradičně předávány jako nauky nebo zasvěcení. V pojetí školy jógy MISA je archetyp koncept, který popisuje prvotní, původní, ideální, kauzální božský model cítících bytostí a věcí, jež jsou považovány za nedokonalé zástupce a kopie tohoto archetypu.

V psychologii zavedl toto označení C. G. Jung jako označení specifických obsahů „kolektivního nevědomí“. Lewi-Bruhl používá termín „kolektivní reprezentace“ ve významu „symbolické obrazy primitivního chápání světa“. Kolektivní reprezentace není totožná s archetypem, jelikož archetyp je ideální, hypotetický, neprojevený vzor. Když se promítá do konkrétní skutečnosti, stává se archetypální reprezentací.


Takže máš autority, které uznáváš. ;)

:)


P.S. Proto se obvykle o tom nebavím, protože každý si to zaškatulkuje podle svých konceptů, na které věří. Ale jinak stejně nemůže, tak co. :lol:

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 23. pro 2019 13:09:22

Trini píše:
armin píše:
Trini píše:No, já jen, jako kdo se bude S. Hendruk inkarnovat, až zemře? Či převtělenec bude pak? :donknow: S. Hendruka nebo F. Drtikola? :lol: Asi obou. Akorát se nějak zapomíná na ty "bezejmenné " inkarnace předtím. ;)

:)


O těch dříve kdo to byl před Drtikolem nevím ani nevím, jestli to ví někdo jiný, nejspíš ne. Pravděpodobně byl první ve své ("mechanické") linii přerozování, kdo se zcela uvědomil.


A je to tedy S. Hendruk, kdo si je vědom, že byl předtím inkarnován jako F. Drtikol? Nebo to poznal někdo jiný?
No, to Jana nebude nadšená. :lol:

:)


Nevím, jestli on to poznává, ale poznala to a říkala to paní Tomášová - když do Jílového přijel.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli armin za tento příspěvek:
Trini

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 14:49:52

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
P.S. Proto se obvykle o tom nebavím, protože každý si to zaškatulkuje podle svých konceptů, na které věří. Ale jinak stejně nemůže, tak co.

.......................................................................................................................................................................................................

A já myslel že se o tom nebavíš páč to považuješ za důvěrný vztah,
to já se o tom bavím páč to považuji za kolektivní vztah ve smyslu kolektivních archetypů,
no asi jinak nemůžeš, páč sis to zaškatulkovala na důvěrný zatímco já to zaškatulkoval na kolektivní...

Miroslav nám s tím ovšem nepomůže, protože ten už vůbec nemůže....

Prostě jsou různý archetypy, čili škatulky,

proto taky máme různý školy a bohy apd.



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 15:04:58

Vostalpetr píše:A já myslel že se o tom nebavíš páč to považuješ za důvěrný vztah,
to já se o tom bavím páč to považuji za kolektivní vztah ve smyslu kolektivních archetypů,
no asi jinak nemůžeš, páč sis to zaškatulkovala na důvěrný zatímco já to zaškatulkoval na kolektivní...

Miroslav nám s tím ovšem nepomůže, protože ten už vůbec nemůže....

Prostě jsou různý archetypy, čili škatulky,

proto taky máme různý školy a bohy apd.


Když má někdo Uran na ascendentu, tak si razí vlastní cestu.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 15:07:27

:idea2:
Od Vostalpetra:
Vostalpetr píše:
Takže máš autority, které uznáváš.


...................................................................
To má přece každej, páč autorita (nebo škola)ukazuje či představuje působení toho archetypu
otázkou pak je nakolik je pak ta autorita pro tebe závislostí, či jen ukazatelem

já si vybírám autority s paradoxní logikou,
takže třeba ten Jung nebo Renz či medvídek Pú nebo Šankara (vesmír je brahman) nebo Kálí (temnota a světlo)
ale už ne Ježíš, protože ten používá paradox směrem do "hloubky" zatímco já jej používám směrem do "šířky"
proto taky nemám intimní vztah a náký soucítění....



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 15:10:30

Vostalpetr píše:
Takže máš autority, které uznáváš.


...................................................................

To má přece každej, páč autorita (nebo škola)ukazuje či představuje působení toho archetypu


Snad než dospěje, dozraje. Ale potom je sám sobě autoritou. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 17:47:46

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:Kolektivní znamená že to je celková zkušenost lidstva,
ne že to musíš pak mít dohromady v nějakým kolektivu,

proto je to kolektivní, a protože si to lidé neuvědomují tak je to i nevědomé,
páč to jsou spíše primitivní obrazy, a každý obraz na tebe nějako zapůsobí

Archetypy jsou vrozené mentální struktury, které tvoří „pre-formovanou psychiku“; existují ve všech dobách, ve všech kulturách, ve všech zeměpisných oblastech. Psychologové jungovské školy byli přesvědčení, že archetypy mají původ v odvěkých zkušenostech celého lidstva. Archetypy jsou podle Junga v mentální sféře tím, čím jsou instinkty v biologické rovině; archetypy jsou dynamická síla mentální struktury, tak jako jsou pudy hybná síla biologické struktury. První i druhé definují vzorce chování a jednání. Aktivovaný pud probouzí v duchovní rovině archetypální obraz a ten zase podněcuje a určuje počínání a chování člověka; proto se zdá, že archetypy mají svůj původ v dávných dobách a těsně souvisí se stvořením světa a života. Archetypy jsou přítomné už v samotných prvních okamžicích života a opakují se ve strukturách mysli, tak jako se instinkty opakují v biologické a anatomické struktuře. Archetypy tedy předem ovlivňují základní strukturu mysli.


:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 18:04:01

Trini píše: :idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:Jung si vymyslel ty své archetypy někdy v první polovině 20. století. Předtím se lidstvo bez těchto konceptů obešlo. Takže mi zkus vysvětlit, co mi chceš říct, jako kdybychom žili na začátku 20. století - a Jungovy koncepty ještě něexistovaly. :lol:
Jung je stále hodně populární, i hodně astrologů se na něj odvolává. Ale v jakých konceptech se myslelo, než s těmi svými archetypy přišel? Po něm stejně přijde někdo zase s něčím jiným a všichni z toho budou na větvi.

:)


Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 18:08:48

:idea2:
Od Vostalpetra:

Vostalpetr píše:
Já fakt v konceptech archetypů nemyslím. Zkus vysvětlit bez nich, o co ti jde, co mi chceš vlastně říct.


.......................................................................................................................................................................................

Archetyp je vlastně některý z aspektů skutečnosti (vědomí, bytí, blaženost, světlo, ted a tady)

ale není nějak konkretizován, je to jen jakýsi obraz, pravzor,

jako kdybys bílé světlo rozložila skrze hranol do spektra duhy,

přičemž řekněme červá barva může mít tisíce odstínů červený barvy,

je to něco na způsob vesmírný karmy z který si pak vybereš to "svoje"

co je v souladu s tvou karmou, tedy jeden naprosto unikátní odstín červený barvy

Anima, Animus, Muž, Velký mudrc, Hrdina, Dítě, Velká matka. ....
.........Duchovního průvodce, Boha, Lásku, Kosmické mocnosti. Velká matka má ve skutečnosti původ v univerzálních náboženstvích, kde představuje tvořivou sílu Boha Otce, Bohyni-Matku, která se projevuje v mnoha božských podobách jako Kálí, Tara, Tripura Sundari a další. Archetyp je v Jungově teorii archaický obraz, náležející kolektivnímu nevědomí lidstva, který je syntézou prapůvodních lidských zkušeností.

.......................Funkcí archetypu je vytvářet procesy rezonance v mikrokosmu člověka, které ho ladí na hluboké prapůvodní zdroje. Archetyp tak udržuje spojení lidí s určitými neviditelnými realitami....



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 18:12:29

:roll:
Jo, pochopila jsem : Ty bez těch archetypů nemůžeš.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 23. pro 2019 18:15:56

Vostalpetr píše:takže třeba ten Jung nebo Renz či medvídek Pú nebo Šankara (vesmír je brahman) nebo Kálí (temnota a světlo)
ale už ne Ježíš, protože ten používá paradox směrem do "hloubky" zatímco já jej používám směrem do "šířky"
proto taky nemám intimní vztah a náký soucítění....


Vypadá to tak, jak píšeš.
Proto pro vztah a soucit nemáš pochopení (hlubší zkušenost) a proto o něm můžeš bohužel jen teoretizovat a z toho pak vzniká nedorozumění a nepochopení.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 23. pro 2019 18:20:23

Trini píše:Jung si vymyslel ty své archetypy někdy v první polovině 20. století.


On si je nevymyslel, ale objevil je.
Podobně jako Newton si nevymyslel gravitaci.

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod armin » pon 23. pro 2019 18:36:48

Vostalpetr píše:Funkcí archetypu je vytvářet procesy rezonance v mikrokosmu člověka, které ho ladí na hluboké prapůvodní zdroje. Archetyp tak udržuje spojení lidí s určitými neviditelnými realitami....


Spojení individuální a kolektivní duše. Oboje se dynamicky mění, jedno bez druhého není, jsou to "dvě strany jedné mince". A jestli si někdo myslí, že se může oddělit od ostatních a být jen on sám v nějakém "poznání"...
... tak s tím můžeme nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat a to je tak vše, co se s tím dá dělat :donknow:

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 18:38:35

armin píše:
Trini píše:Jung si vymyslel ty své archetypy někdy v první polovině 20. století.


On si je nevymyslel, ale objevil je.
Podobně jako Newton si nevymyslel gravitaci.
:)


To mně připadá hodně přitažený za vlasy srovnávat Newtona s Jungem. Ale když máš pocit, že ti Jungovy archetypy pomáhají něco pochopit, proč ne.

:donknow:

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 18:54:38

Mne kdysi zaujal Freud. Jung mi připadá, jak slabý odvar. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Alaja » pon 23. pro 2019 19:04:19

armin píše:
Trini píše:Jung si vymyslel ty své archetypy někdy v první polovině 20. století.


On si je nevymyslel, ale objevil je.
Podobně jako Newton si nevymyslel gravitaci.
:)


Jaký je vlastně rozdíl mezi těmi archetypy a tarotovými kartami?

https://etarot.cz/tarot-a-tarotove-kart ... storie.htm: ?
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Boží království

Příspěvekod Trini » pon 23. pro 2019 19:07:47

https://wikisofia.cz/wiki/Carl_Gustav_Jung

Teorie
Osobnost - samostatný systém
• Jung přijal mnohé principy psychoanalýzy, ale nesouhlasí s tím, že sexuální pudy by byly hlavní činitele lidské psychiky
• Osobnost nazýval psýché a chápal ji jako samostatnou soustavu
• Každý člověk je schopný vyjádřit svou jedinečnost ve vztahu k okolí
• Ego pokládal spíše za aktivní než reaktivní
• Kladl důraz na minulost jedince, ale rozšířil svou perspektivu daleko za bod ontogenické dimenze
• Do fylogenetické dimenze zahrnoval navíc jak lidské, tak i živočišné předky
• Chápal nevědomí pozitivněji, než klasická psychoanalýza
• Předpokládá zděděné kolektivní nevědomí a osobní nevědomí
• Za zralého a dobře přizpůsobeného člověka považoval toho, který dosáhl vysokého stupně sebeuskutečnění
• Zavedl též pojem celistvost – zásadní jednota osobnosti

Struktura psyché
• Osobnost sestává ze čtyř hlavních subsystémů:

Kolektivní nevědomí – asi polovina osobnosti, jeho součástí jsou archetypy, zasahuje do něj část bytostného Já
Osobní nevědomí – druhá polovina osobnosti, jeho součástí jsou komplexy a ego
Ego (vědomé já) – součást osobního nevědomí, částečně do něj zasahuje bytostné já
Bytostné Já – na pomezí mezi kolektivním nevědomím a egem
• Psychickou energii též nazývá libido, ale tento termín chápe jako obecnou energii, nikoli pouze sexuální

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků