Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » pon 05. říj 2020 21:03:34

Tady je příklad spojení sušumny a ohně (autora neznám):

Oheň existuje v múládháře (kámágni, oheň žádosti), v sušumně (oheň osvícení),
Source: https://www.jirimazanek.cz/clanky-rozhovory/tantra/200-kundalini-akti
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » pon 05. říj 2020 21:06:04

Zde v angličtině:

http://www.namaste.it/kundalini/kundalini_eng/sushumna.html
Sushumna is of red colour, like Agni. She is the form of Surya (Sun), Chandra (Moon) and Agni (Fire) (Chitra, Vajra, Sushumna Nadis).
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » pon 05. říj 2020 22:07:14

honzam píše:Tady je příklad spojení sušumny a ohně (autora neznám):

Oheň existuje v múládháře (kámágni, oheň žádosti), v sušumně (oheň osvícení),
Source: https://www.jirimazanek.cz/clanky-rozhovory/tantra/200-kundalini-akti



Článek je zajímavě zakončen...
...

Kundaliní šakti

Slovo kundal znamená v sanskrtu "spirála" a kundaliní je popisována jako ta, která je stočená. To je tradiční pojetí, kterému je však nesprávně porozuměno. Slovo kundaliní je ve skutečnosti odvozeno ze slova kunda, což znamená "hlubší místo", "jáma" nebo "dutina". Tou je míněno jóní (ženská pochva), v němž se roznítí vnitřní oheň duchovní praxí. Oheň užívaný při obřadech iniciace je zažehnut v jámě nazývané též kunda. To je jen vnější vyjádření téhož, stejně jako symboly mužské a ženské energie (lingam a jóni) uctívané při obřadech. Slovem kudaliní se míní šakti neboli síla, která je ve svém spícím potenciálním stavu, ale když se projeví, nazývá se Déví, Kálí, Durga, Sarasvatí, Lakšmí nebo mnoha dalšími jmény. Cokoli se stane nebo přihodí v duchovním životě, má vztah k probuzení kundaliní. Je-li kundaliní probuzena a vy nejste schopni to zvládnout, nazývá se Kálí. A naopak, máte-li z jejího probuzení užitek a stanete se mocnými, nazývá se Durga. Může se stát při mentální nestálosti, že někteří lidé se dostanou do kontaktu se svým nevědomým tělem a mají nepříjemné, hrozivé vize duchů, stvůr apod. V tantrických textech je kundaliní považována za prvotní sílu nebo energii, v termínech moderní psychologie za nevědomí člověka. V šivaistické filosofii je kundaliní znázorňována jako šiva lingam, kámen oválného tvaru nebo sloup s hadem, který se kolem něj obtáčí. Ovšem nejčastěji je znázorňována jako spící had, třiapůlkrát stočený. V tradičních písmech o probouzení kundaliní se říká, že sídlí v múládháře ve formě stočeného hada, který, když je probuzen, se rozvine a vyrazí vzhůru sušumnou, přičemž otevírá další čakry. Tři stočení spirály vyjadřují třikrát zvuk mantry óm (minulost, přítomnost, budoucnost), dále tři guny (tamas, radžas, sattva), tři stavy vědomí (bdělý, spící, snový) a tři druhy zkušeností (subjektivní, smyslové, nepřítomnost zkušenosti). Zbývající poloviční stočení vyjadřuje stav transcendentní, který není ani bdělý, snící, ani snový. Takže tři a půl stočení vyjadřuje úplnou zkušenost vesmíru i zkušenost transcendentní.
Source: https://www.jirimazanek.cz/clanky-rozho ... alini-akti
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod vostalpetr » úte 06. říj 2020 6:14:07

No hezký,

pěkně to tam namastili dohromady,

jen bych opět dodal, že ohen či teplo jsou příznaky bloků,

zatímco hladivý vánek je naopak stav bez bloků....


V tantrických textech je kundaliní považována za prvotní sílu nebo energii, v termínech moderní psychologie za nevědomí člověka.


No vždyt to říkám furt těm tomášovským nablblům co tady blábolej v jednom kuse o nevědomí,

že se to čistí šakti a ne žádným podělaným "uvědoměním"

No ale když je někdo idiot, tak se s tím nedá nic dělat, jen s ním chodit dokola ,

což je vlastně způsob jakým fungují i čakry....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod armin » úte 06. říj 2020 10:34:48

vostalpetr píše:
že se to čistí šakti a ne žádným podělaným "uvědoměním"


Podělaným "uvědoměním" se toho moc nevyčistí, to je fakt.
Čistit "to" šakti je taky blbost.

Jediný co funguje, co transformuje je uvědomění.

"Seeing is doing" říkával Krishnamurti

a ten na rozdíl od tebe věděl o čem mluví

a nesypal z rukávu duchovňácké pomotaniny jako to děláš s oblibou ty.
:clock:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 11:08:00

armin píše:
vostalpetr píše:
že se to čistí šakti a ne žádným podělaným "uvědoměním"


Podělaným "uvědoměním" se toho moc nevyčistí, to je fakt.
Čistit "to" šakti je taky blbost.

Jediný co funguje, co transformuje je uvědomění.

"Seeing is doing" říkával Krishnamurti

a ten na rozdíl od tebe věděl o čem mluví

a nesypal z rukávu duchovňácké pomotaniny jako to děláš s oblibou ty.
:clock:


Kdyby sis odpustil ty osobní narážky, tak by to mělo podstatně větší cenu. ;)

To by pak zůstalo toto:

Jediný co funguje, co transformuje je uvědomění.

"Seeing is doing" říkával Krishnamurti


K tomu se ptám: Uvědomění je seeing (vidění) ? :donknow:

Když je uvědomění vidění nebo vnímáni, tak proč vymýšlet další pojem a nevystačit si jen s viděním a vnímánim? Pojmem "uvědomění" se z toho stane nesmysl.

Uvědomění pro mne znamená, že mysl něco zpracovává, musí se nad něčím přemýšlet a tím si to uvědomit. "Uvědom si, že už nejsi malé dítě!" :roll:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sebeuv%C4 ... %9Bn%C3%AD
Sebeuvědomění

Sebeuvědomění (anglicky: self-awareness) je schopnost sebepozorování (introspekce) a uvědomění si sebe sama jako individua odděleného od ostatních lidí a od prostředí. Zvýšené sebeuvědomění znamená mimo jiné zvýšenou míru sebehodnocení a svědomí.


:lol:
Tedy pravý opak, co tvrdí Jana. Sebeuvědomění odpovídá oddělenosti. :koukam: ;)

Co pro tebe znamená pojem "uvědomění". Mohl bys to (umíš to) definovat?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod armin » úte 06. říj 2020 11:53:44

Trini píše:
Co pro tebe znamená pojem "uvědomění". Mohl bys to (umíš to) definovat?


Uvědomění je právě to vidění - vědomé vidění, přímé poznání, rozpoznání - třeba jako když si myslíš, že bereš do ruky provaz a on je to had. :)

Mysl to vidění může uchopit, škatulkovat, bránit, zapamatovat si atd.

A kdo si uvědomuje?

To je dobrá opravdu živá otázka na kterou ale neexistuje žádná správná odpověď slovy, myšlenkami, protože ty nejsou "živé".

P.S.
Ty osobní narážky jsou reakcí na Petrovu akci. To je jazyk, který používá, tak mu nejspíš bude také nejlépe rozumět.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 13:03:02

armin píše:
Trini píše:
Co pro tebe znamená pojem "uvědomění". Mohl bys to (umíš to) definovat?


Uvědomění je právě to vidění - vědomé vidění, přímé poznání, rozpoznání - třeba jako když si myslíš, že bereš do ruky provaz a on je to had. :)


Bylo tam šero a v předsíni jsem užovku prostě nepředpokládala. Navíc jsem ji nerozpoznala já, ale ona mne. :roll: Dala se mi poznat. Pak přijde práce mysli: Aha, viděla jsem provaz, ale viděla jsem špatně, nakonec se ukázalo, že je to užovka = uvědomila jsem si, že to nebyl provaz, ale užovka. To pro mne není přímé poznání, ale naopak nepřímé. :lol: A vědomé bylo všechno - že jsem to na začátku viděla špatně - provaz, a pak správně - užovku.
Bez práce mysli by to nefungovalo.

Mysl to vidění může uchopit, škatulkovat, bránit, zapamatovat si atd.


Podle Ramany je to právě mysl, která dává vzniknout provazu, užovce a všemu ostatnímu, co tvoří tento svět. Potom si to mysl ještě může škatulkovat atd.
Ale on taky nemluvil o uvědomění, ale o poznání, uskutečnění. Naštěstí. :lol: Pojem "uvědomění" mně v tomto smyslu vůbec nic neříká. :donknow:

A kdo si uvědomuje?


Zřejmě vhodná otázka, pro ty, kteří něco hledají a používají pojem "uvědomění".


P.S.
Ty osobní narážky jsou reakcí na Petrovu akci. To je jazyk, který používá, tak mu nejspíš bude také nejlépe rozumět.


S Alajou, Honzamem a mnou Petr tento jazyk nepoužívá. Asi se domnívá, že je to ten správný jazyk pro tebe, když mu v něm stále odpovídáš. ;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod armin » úte 06. říj 2020 14:00:27

Trini píše:
Bylo tam šero a v předsíni jsem užovku prostě nepředpokládala. Navíc jsem ji nerozpoznala já, ale ona mne. :roll: Dala se mi poznat. Pak přijde práce mysli: Aha, viděla jsem provaz, ale viděla jsem špatně, nakonec se ukázalo, že je to užovka = uvědomila jsem si, že to nebyl provaz, ale užovka. To pro mne není přímé poznání, ale naopak nepřímé. :lol: A vědomé bylo všechno - že jsem to na začátku viděla špatně - provaz, a pak správně - užovku.
Bez práce mysli by to nefungovalo.


A co je podle tebe přímé poznání?

To, jak co nazveme není moc důležité. Většinou vede spíš k nedorozumění než k vzájemnému pochopení.

Něco pro inspiraci:

Krishnamurti o slovní komunikaci píše poeticky toto:

Naslouchání je umění, které nelze jednoduše získat, ale je v něm krása a porozumění. Nasloucháme z rozličných hloubek našeho bytí, ale vždy obsahuje naše předsudky nebo náš specifický úhel pohledu. Nenasloucháme jednoduše; vždy je tu zasahující filtr našich vlastních myšlenek, mínění a předsudků. K naslouchání je třeba vnitřního ticha, svobody od neustálého tlaku něco získávat a uvolněné pozornosti. Tento bdělý, přesto pasivní stav, je schopen slyšet to, co se ukrývá za závěry slov. Slova matou; jsou jen vnějším prostředkem komunikace; ale abychom mohli komunikovat za jejich šumem, musí být v naslouchání obsažena bdělá pasivita – bdělost. Ti, kteří milují, mohou naslouchat, ale je extrémně vzácné najít posluchače. Většinu z nás totiž zajímají pouze výsledky, dosahování cílů, jsme navždy svázáni v dobývání nebo překonávání něčeho, a tak nedochází k žádnému naslouchání. To existuje jen tam, kde člověk slyší píseň slov.


K tomu pojmu uvědomění:

Maharadž používá pojem "uvědomění" v tomto kontextu:
Maharadž: Jako Absolutno jsem časem neomezený, nekonečný a jsem uvědomění, aniž bych si uvědomění uvědomoval. Jako nekonečno vyjadřuji sebe jako prostor. Jako bezčasový vyjadřuji sebe jako čas. Pokud zde není prostor a čas (trvání), nemohu si být vědom sebe sama. Když je přítomen čas i prostor, je zde přítomno vědomí, v němž se odehrává celý projev a vzniká mnoho různých jevů. Já, uvědomění, sestupuji do tohoto vědomí, a v něm vyjadřuji Sebe sama mnohými způsoby v nesčetném množství forem.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 14:46:53

armin píše:Maharadž používá pojem "uvědomění" v tomto kontextu:
Maharadž: Jako Absolutno jsem časem neomezený, nekonečný a jsem uvědomění, aniž bych si uvědomění uvědomoval. Jako nekonečno vyjadřuji sebe jako prostor. Jako bezčasový vyjadřuji sebe jako čas. Pokud zde není prostor a čas (trvání), nemohu si být vědom sebe sama. Když je přítomen čas i prostor, je zde přítomno vědomí, v němž se odehrává celý projev a vzniká mnoho různých jevů. Já, uvědomění, sestupuji do tohoto vědomí, a v něm vyjadřuji Sebe sama mnohými způsoby v nesčetném množství forem.


Mohl bys k tomu najít anglický text?

Nisargadattu jsem četla jen v němčině. Německý překlad pro uvědomění je Bewusstsein. Vědomí. Nisargadatta prý používal slovo vědomí dvěma způsoby - s velkými písmeny VĚDOMÍ pro Absolutno, Nejvyšší Já a pak normálně vědomí pro běžné denní vědomí, což se do němčíny dá přeložit i jako Gewahrsein. Jak to vypadalo v jeho vlastním jazyku Marathi, to nevím.

Žiju tady 41 let, a tak mi uniklo, jak se čeština dál vyvíjela, jak se měnily významy, vznikala nová slova - hlavně asi v duchovním slovníku. Mně fakt to slovo uvědomění v duchovnním smyslu nic neříká. Uvědomění je podstatné jméno slovesné, nebo? Že se něco děje. Vědomí ne.

V těch třech knihách Já jsem to, jsem prostě žádné uvědomění nenašla. Jen to vědomí a Vědomí.

:)

Jiný překlad:
Maharadž: Jako Absolutno jsem časem neomezený, nekonečný a jsem VĚDOMÍ, aniž bych si byl VĚDOMÍ vědom. Jako nekonečno vyjadřuji sebe jako prostor. Jako bezčasový vyjadřuji sebe jako čas. Pokud zde není prostor a čas (trvání), nemohu si být vědom sebe sama. Když je přítomen čas i prostor, je zde přítomno vědomí, v němž se odehrává celý projev a vzniká mnoho různých jevů. Já, VĚDOMÍ, sestupuji do tohoto vědomí, a v něm vyjadřuji Sebe sama mnohými způsoby v nesčetném množství forem.

Jaký je rozdíl mezi "uvědomuji si" a "jsem si vědom"? Mně prostě to "uvědomuji si" připadá, že něco dělám", nějaký proces, kdežto "jsem si vědom" je pro mne stav.

Asi to je jedno. :lol:
:)
Naposledy upravil Trini dne úte 06. říj 2020 15:02:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Tino » úte 06. říj 2020 14:58:15

Omlouvám se, že vám vstupuju do vašeho rozhovoru, ale uvědomění je dost výstižně (aspoň mi to tak připadá) popsané tady

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... s-lucille/
Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 199
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » úte 06. říj 2020 15:24:07


uvědomělý příd.

1. který má vědomí příslušnosti k určité skupině, vědomý si svého poslání, úkolu; na tomto vědomí založený
uvědomělý občan/vlastenec
být politicky/sociálně uvědomělý
uvědomělá pracovní morálka

2. který si člověk uvědomuje
uvědomělé reakce organismu

uvědoměle přísl.

chovat se uvědoměle



národní národně uvědomělý člověk
odborář uvědomělý odborář
patriot uvědomělý patriot
soudruh uvědomělá soudružka
vlastenec život vlastenecky uvědomělých Čechů

https://www.nechybujte.cz/slovnik-souca ... %9Bl%C3%BD





uvědomit dok. (3. mn. -í; rozk. -m; 1. mn. -mme, -měme; trp. -měn, -men; přech. min. -miv)
podat zprávu; oznámit, zpravit
uvědomit příbuzné o nehodě

sen zlý sen uvědomení si zlé skutečnosti, která se bohužel naplnila
hrůzný uvědomit si hrůznost následků
letitý Uvědomil si svou letitost.
nacionální nacionální uvědomění/rozdíly/hesla/vášně
národní národní cítění/uvědomění/hrdost
obrovitý uvědomit si obrovitost hor
pochybený uvědomit si pochybenost svého jednání
pomyslet Nepomyslel včas na následky. Neuvědomil si je.
přednost uvědomit si své přednosti a slabiny
uvědomit si uvědomit si nebezpečí/odpovědnost/souvislosti
uvědomit si Uvědom si, co to znamená.
zpětný zpětně si uvědomit svou chybu
čelo plácnout se/ťuknout se do čela uvědomit si náhle zarážející souvislost, přijít, vzpomenout si na něco
hrabat Špendlíčkem hrabat, prstíčkem kopat. pozdě si uvědomit cenu něčeho, co pominulo, a (zpravidla marně) po tom toužit
na vzít na vědomí začít s někým, něčím počítat; všimnout si někoho, něčeho, uvědomit si to
nos chytnout se/popadnout se/vzít se za nos uvědomit si chybu, zastydět se
nos Praštilo ho to přes nos. (o pachu) Najednou to ucítil, silně si uvědomil pach něčeho.
pusa plácnout se/plesknut se přes pusu s uleknutím si uvědomit vyslovení něčeho nevhodného
ústa plácnout se/plesknout se přes ústa s uleknutím si uvědomit vyslovení něčeho nevhodného
vědomí vzít na vědomí začít s někým, něčím počítat; všimnout si někoho, něčeho, uvědomit si to
vědomí podle (svého) nejlepšího vědomí a svědomí s uvědoměním si vlastní odpovědnosti; nejlépe, jak to podle okolností jde

https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/uvědomění
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod armin » úte 06. říj 2020 16:05:08

Trini píše:Jaký je rozdíl mezi "uvědomuji si" a "jsem si vědom"? Mně prostě to "uvědomuji si" připadá, že něco dělám", nějaký proces, kdežto "jsem si vědom" je pro mne stav.

Asi to je jedno. :lol:
:)

Asi je to jedno, jak se to přesně nazve.
Jsem si vědom je stav, uvědomění je změna stavu.
Když třeba vyleze nějaký obsah z nevědomí tak si ho napřed uvědomím a pak si ho jsem vědom.
Ale nemusí se to zrovna spojovat s osobou. Když to člověk pozoruje, uvědomuje, je si vědom a neplete se do toho zrovna vědomí osoby, myšlenku já a můj vztah k tomu uvědomovanému obsahu, tak ani nevíš, kdo nebo co je si vědom/vědomo..
Pak tam to kdo nebo někdo není. Je jen to uvědomění, uvědomování, které není nijak omezeno. Žádné si (jsem si vědom) tam nemusí být.
Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.
Formulace "Jsem si vědom" mi připadá trochu statická a osobní.

Anglický text neznám.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » úte 06. říj 2020 16:14:25

Tino píše:Omlouvám se, že vám vstupuju do vašeho rozhovoru, ale uvědomění je dost výstižně (aspoň mi to tak připadá) popsané tady

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... s-lucille/

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/uvedomeni-je-tve-prave-ja-francis-lucille/
Francis Lucille je současný učitel žijící ve Francii. Je žákem a pokračovatelem učení Jeana Kleina, který byl původem z Čech. Slovo "uvědomění" (v originále awareness) se používá pro odlišení "vědomí" (v originále consciousness). Uvědomění je za vědomím, protože si uvědomuje i nepřítomnost vědomí, které mizí např. ve spánku nebo jakékoliv jiné ztrátě vědomí.


Podle mě by se to mělo místo uvědomění lépe označovat jako pozornost.

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=4087
honzam píše:Mně osobně přijde podstatné, že je pozorností a tím, co je v hlubokém spánku přítomno. Takhle je také popisován rozdíl mezi anglickými termíny consciousness a awareness v duchovním smyslu. Consciousness je vědomí v tom medicínském chápání, kdy si člověk uvědomuje vnější a vnitřní svět. Awareness je povědomí/obeznámenost o něčem, například i o svém já nebo o tom, že jsem nebyl v hlubokém spánku při vědomí.


V angličtině jsou dvě slova, která se v duchovní sféře používají pro obyčejné vědomí spojené s konkrétními objekty v běžném bdělém stavu (consciousness) a podklad tohoto (awareness).

https://en.wikiquote.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj
Awareness is primordial; it is the original state, beginning-less, endless, uncaused, unsupported, without parts, without change. Consciousness is on contact, a reflection against a surface, a state of duality. There can be no consciousness without awareness, but there can be awareness without consciousness, as in deep sleep. Awareness is absolute, consciousness is relative to its content; consciousness is always of something. (…).
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 16:17:39

armin píše:Asi je to jedno, jak se to přesně nazve.
Jsem si vědom je stav, uvědomění je změna stavu.
Když třeba vyleze nějaký obsah z nevědomí tak si ho napřed uvědomím a pak si ho jsem vědom.
Ale nemusí se to zrovna spojovat s osobou. Když to člověk pozoruje, uvědomuje, je si vědom a neplete se do toho zrovna vědomí osoby, myšlenku já a můj vztah k tomu uvědomovanému obsahu, tak ani nevíš, kdo nebo co je si vědom/vědomo..
Pak tam to kdo nebo někdo není. Je jen to uvědomění, uvědomování, které není nijak omezeno. Žádné si (jsem si vědom) tam nemusí být.
Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.
Formulace "Jsem si vědom" mi připadá trochu statická a osobní.


To neodpovídá mé zkušenosti, a tak zůstanu u toho VĚDOMÍ a vědomí.

:)

P.S. Asi jsem alergická na "politické uvědomění", které požadovali komunisté. :lol:
Naposledy upravil Trini dne úte 06. říj 2020 16:20:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » úte 06. říj 2020 16:18:37

armin píše:Jsem si vědom je stav, uvědomění je změna stavu.

To je právě to úskalí, že je to naopak.

Překlad uvědomění (awareness) je pozorný stav za uvědomováním si konkrétních objektů, který trvá i ve spánku a překlad vědomí (consciousness) jsou objekty ve vědomí a bdění v proměnlivém světě.
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 16:25:42

armin píše:Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.


Používal pojem "uvědomění" E. Tomáš?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Lída » úte 06. říj 2020 16:26:04

Mistr advaity Raméš Balsekar píše v knize Vědomí mluví http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

Vědomí je to jediné, co existuje. V onom prapůvodním stavu, ať už ho nazýváme Skutečností, Absolutnem nebo Prázdnotou, neexistuje žádný důvod k uvědomování si čehokoliv. A tak Vědomí v klidu si samo sebe neuvědomuje. Jen když zčistajasna vystane pocit „Já jsem“, začne si samo sebe uvědomovat.

„Já jsem“ je neosobní pocit uvědomění. Právě tehdy se Vědomí v klidu stává Vědomím v pohybu – když se potenciální energie stává energií kinetickou. Nejsou dvě. Z potenciální energie nevyvstává nic odděleného.

Pohybující se Vědomí není odděleno od Vědomí v klidu. Vědomí v klidu se stalo Vědomím v pohybu a tento okamžik, který věda nazývá velkým třeskem, mystikové označují jako náhlé vyvstání uvědomění.

...

Poznání je tedy neosobní, je to záblesk uvědomění, které nevznikne během probíhajícího času. Nemá to nic společného s trojicí někoho, kdo chápe, toho, co je pochopeno, a procesu chápání. Je to čisté a jednoduché poznání, kde neexistuje žádný poznávající.

Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Trini

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » úte 06. říj 2020 16:28:33

honzam píše:V angličtině jsou dvě slova, která se v duchovní sféře používají pro obyčejné vědomí spojené s konkrétními objekty v běžném bdělém stavu (consciousness) a podklad tohoto (awareness).

https://en.wikiquote.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj
Awareness is primordial; it is the original state, beginning-less, endless, uncaused, unsupported, without parts, without change. Consciousness is on contact, a reflection against a surface, a state of duality. There can be no consciousness without awareness, but there can be awareness without consciousness, as in deep sleep. Awareness is absolute, consciousness is relative to its content; consciousness is always of something. (…).


:thanx:

Ano, to znám. Ale nikdy by mne to nenapadlo překládat jako uvědomění.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Lída » úte 06. říj 2020 16:55:45

Trini píše:
armin píše:Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.

Používal pojem "uvědomění" E. Tomáš?


Eduard Tomáš - Živá věčnost - paměti mystika II.

Uprostřed největší tmy a tísně přichází zvrat. Náhle, když už jste nic nechtěli a ani nemohli chtít a na všechno jste naprosto rezignovali, náhle je tu světlo vyšší a jasnější než kdykoli jindy a vaše meditace se změní v koncentraci, koncentrace v kontemplaci a kontemplace v duchovní jas. Tak jsem to zažil kdysi já sám, a proto vím, o čem mluvím. A právě tak to zažil i můj dobrý přítel. Co mu zbývalo? To, co je příznačné pro tuto situaci, totiž změnit taktiku. Odložit, ba přímo zavrhnout dosavadní evoluční postup dlouhé cesty, na které dosud pracoval tolik trapných let, a nastoupit krátkou duchovní cestu uvědomění. Uvědomění si toho, čím odjakživa člověk je - svého vlastního božství.To však znamená jediné - cele se obrátit k samotné pravdě, ke zdroji existence a dovolit jí, aby pronikla celou vaší bytostí, myšlenkami, žádostmi, vírou i altruistickou činností, a setrvat tak už napořád a stále. A bez ustání si připomínat védántickou pravdu, že božství není něčím, co má být jednou dosaženo, ale že je a žije v člověku stále už teď a právě teď, v každém současném okamžiku života. Přestat se proto po božském pachtit a těžce o ně usilovat, jako to dělal můj přítel a jak jsem to po celá dlouhá léta dělal i já, a prostě se mu odevzdat.

https://usmev-v-nas.webnode.cz/news/temna-noc-duse/

Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: armin a 0 návštevníků