Můžete si vždy vybrat

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Paradoxy » pát 17. kvě 2024 13:18:02

Trini píše:
Paradoxy píše:
Trini píše:Potom jsem potkala muže, který se o mne začal zajímat, ještě dřív než mne uviděl, protože slyšel, že se zabývám duchovními otázkami. On se tím také zabýval a neměl nikoho, kdo by si s ním o tom povídal. Z toho vznikla opravdová láska, kdy jsem poprvé jasně cítila, že miluju. Ale nedokazála jsem to říct. Nanejvýš jsem uvedla počet písmen. :)


Poznal to, že to tak máš? Že ho miluješ?


Ju, taky mne miloval. Chtěl, abych si přečetla knižku Spřízněné duše. To jsme opravdu byli (a vždy budeme, i když už dávno nemáme kontakt). Ten pokrok v duchovnu v té době byl obrovský. :)


On ten pokrok může asi s čistou láskou souviset :).
Uživatelský avatar
Paradoxy
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned 05. kvě 2024 12:26:02
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 6:08:02

Paradoxy píše:
Trini píše:
Ju, taky mne miloval. Chtěl, abych si přečetla knižku Spřízněné duše. To jsme opravdu byli (a vždy budeme, i když už dávno nemáme kontakt). Ten pokrok v duchovnu v té době byl obrovský. :)


On ten pokrok může asi s čistou láskou souviset :).


Mezi dvouma lidmi, když se oba zabývají duchovnem, určitě. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 6:58:11

Eva Nada píše:Co se týká toho ega, jak já ho vnímám v souvislosti v duchovní hantýrce, já ego vnímám jako sobectví. Jednoduše a jasně vyjádřeno.
Žádný odlesk, paprsek Já, vědomí atd., na tyhle květinkové výrazy nejsem zvyklá a nepoužívám je, protože jsem samorost, co nedá moc na vyčteniny, autority atd. Buď se mnou něco souzní nebo nesouzní. a buď si spálím ruce (a bude mě to bolet), nebo nespálím a dávám hodně na svou intuici. Není nad vlastní zkušenost...., to je nejlepší škola...

Ego je podle mě potřeba něco vlastnit, nějak se obarvit, něco získat, ABYCH si nabarvil (osobní) peří, ABYCH nějak vypadal, měl moc, hodně znalostí, byl důležitý, byl vyjímečný atd. :-)

To je podle mě ego.



Ty stavíš svoji vyjímečnost, Evo, na tom, že jsi samorost, že tě nezajímají vyčteniny, autority - prostě jak jsi proti ostatním, kteří použivají podle tebe ty s.račky čili výrazy z duchovní tématiky, mnohem opravdovější čili lepší.

Pro mne třeba není "paprsek Nadjá" květinkový výraz. V roce 1993 přišla zkušenost, o které mne nenapadlo nejméně 8-9 let mluvit - i když zodpověděla moji nejintenzivnější otázku už z mého mládí, na kterou jsem nenašla mnoho a mnoho let žádnou odpověd, a tak jsem to vzdala. Ta zkušenost ji zodpověděla takovým způsobem, o kterém se mi ani nesnilo. Moje reakce byla tenkrát vlastně střizlivá - "Aha, no samo, no, jasně" - jako kdybych to vždy věděla, ale z neznámého důvodu zapomněla. A i když ta zkušenost/odpověd všechno změnila - osvobodila mne, tak se vlastně nic nezměnilo. Vůbec mne nenapadlo o tom, s někým mluvit. Byla to moje nejintimnější záležitost. Ani s mým přítelem, o kterém jsem tady psala, jsem o tom nemluvila, i když se to stalo právě v nejintenzivnější době našeho vztahu. Později mi došlo, že se to stejně nedá popsat.
O výrazu "Nadjá", o kterém někdy mluvil E. Tomáš ve svých rozhovorech, jsem si dlouho myslela, že je to slovo ze sanskritu, tedy pro mne zcela neznámé slovo. Až mi jednou došlo, že Überich je vlastně "über ich" a že tedy to tajemné slovo Nadjá je "nad já". Pak jsem narazila na ten výraz "paprsek Nadjá" a uvědomila si, že je to ten nejpříhodnější výraz pro popis z mé nepopsatelné zkušenosti. Takže jsem za ten výraz strašně vděčná.



940.
....

E. Tomáš: To, co se v egu mění, - a ego je v trvalé změně, jak známo - je iluzorní. Jeho základní životnost, paprsek Nadjá, je však provždy beze změny. Ten se ale sám o sobě v čase a prostoru nikdy neudrží. Když se tedy ego úplně očistí, to znamená, když se zbaví toho, co tvoří jeho sílu resp. dělá ego egem, zůstane právě jen tento čistý paprsek Nadjá, který se však okamžitě vrátí do svého Zdroje.

Tazatel: Proto tedy říkají buddhisté, že ego vlastně neexistuje.

E. Tomáš: Ano, a mají ze svého hlediska pravdu.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 7:54:14

Ahoj Petro. Nevím, proč sis to u mne tak postavila, že mluvíš u mne o pocitu výjimečnost, že se cítím být lepší či opravdovější.
Píšu o tom, jak to mám já, stejně jako např. ty. Toť vše.
Hluboce vím, že "to" musí být tvoje, tedy přijít z tebe, jako zkušenost a ty víš, že je to Ono. Pak si to můžeš, ale i nemusíš dát do souvislostí s tim, co o tom kdo řekl z autorit. Na můj vkus používáš hodně citací právě těch autorit, stejně jako např. Jana ale co z toho... proč to děláš, nebo proč to dělá Jana, to už je vaše věc.
Tedy házím ti míček přes síťku, možná kvůli pocitu výjimečnosti?

Cením si opravdovosti, kterou jste tady s Janou rozehrály, když píšete o svých zkušenostech, své cestě. To je bohulibé a může to i pomocí dalšímu si něco uvědomit.
Určitě více, než ty citace.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 8:13:13

Zdá se mi dobré projevovat se sama za sebe a tak, aby rozumělo čisté, slogany nepolíbené dítě.
Na co jsou někomu pojmy jako sat čit ananda, nebo jak se to píše, Dyk ani neví - nevím, co to je.
Na co je někomu vykládat o Bohu, jsoucnu, lásce, absolutnu, vědomí, blahu atd.
Není lepší, tedy když už jste v kontaktu, mu co nejblíže jeho stupni uvědomění pokusit se to vysvětlit vlastními slovy tak, aby to mělo šanci pochopit?

To mi připomnělo jednu scénku, kdy naše tehdy asi tříletá dcera stála v kuchyni a vzdorovitě dupala nohou a pronášela: A bůh stejně neexistuje, neexistuje. V TV tehdy šel nějaký obřad, kde se mluvilo o Bohu a já měla TV puštěnou jako kulisu při žehlení.
Sklonila jsem se k ní, pevně objala a po chvilce se jí optala, jestli ví, že ji miluju.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 8:29:07

Podobně, jako se mi kdysi, snažil kamarád vysvětlit, resp. zprostředkovat stav Jednoty Bytí.
Taky docela dost používaný duchovňácký výraz.
Jednota Bytí.
Vedli jsme spolu docela dost dlouhý telefonický rozhovor, on na jedné straně republiky, já na druhé straně republiky.
Po mnoha mnoha slovech, kdy už jsem měla hlavu jako pátrací balón, hodin jak na kostele, všude klid, se mezi námi rozprostřel klid. A byl. Klid. Ticho. Přitom jsme věděli, že ani jeden z nás hovor nepoložil, že jsme stále navzájem PŘIPOJENI, říká: A to je ten stav Jednoty Bytí. Kdy VÍŠ, že tam ten "druhý" stále je a vždy bude.

Často na ten stav zapomínám...

Pěkný den všem.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 9:00:31

Eva Nada píše:Ahoj Petro. Nevím, proč sis to u mne tak postavila, že mluvíš u mne o pocitu výjimečnost, že se cítím být lepší či opravdovější.


Protože to často zdůraznuješ, jak si jiná, že to máš jinak. Proč?


Cením si opravdovosti, kterou jste tady s Janou rozehrály, když píšete o svých zkušenostech, své cestě. To je bohulibé a může to i pomocí dalšímu si něco uvědomit.
Určitě více, než ty citace.


Co je bohulibé, mohl by říct jen Bůh. Tobě osobně citace nepomáhají, ale to neznamená, že je to tak u každého. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 9:05:19

Eva Nada píše:Není lepší, tedy když už jste v kontaktu, mu co nejblíže jeho stupni uvědomění pokusit se to vysvětlit vlastními slovy tak, aby to mělo šanci pochopit?


Nevšimla jsem si, že by se někdo na něco ptal a chtěl něco vysvětlit. Prostě si s Paradoxy povídáme a ty k tomu přidáváš, co se ti na tom nelíbí. O svých zkušenostech jsi toho zatím moc nenapsala. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 9:07:08

Píšu, jak to cítím nebo vnímám já. To je všechno.
Tu výjimečnost, že jsem lepší atd. to už sis tam přidala sama.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 9:08:39

Eva Nada píše:Podobně, jako se mi kdysi, snažil kamarád vysvětlit, resp. zprostředkovat stav Jednoty Bytí.
Taky docela dost používaný duchovňácký výraz.
Jednota Bytí.
Vedli jsme spolu docela dost dlouhý telefonický rozhovor, on na jedné straně republiky, já na druhé straně republiky.
Po mnoha mnoha slovech, kdy už jsem měla hlavu jako pátrací balón, hodin jak na kostele, všude klid, se mezi námi rozprostřel klid. A byl. Klid. Ticho. Přitom jsme věděli, že ani jeden z nás hovor nepoložil, že jsme stále navzájem PŘIPOJENI, říká: A to je ten stav Jednoty Bytí. Kdy VÍŠ, že tam ten "druhý" stále je a vždy bude.

Často na ten stav zapomínám...

Pěkný den všem.


U tebe mi připadá, že hledáš nějakého osobního učitele, který ti to vysvětlí a zprostředkuje. To jsem např. já nikdy nechtěla a nehledala. Jsem spíš typ samouka. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 9:10:01

To,co je bohulibé, že by mohl říct jen Bůh.

Úžasné :redface:

To už je z tebe, že, Toby totiž žádný moudrý nemohl ani říct ;)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 9:11:14

Eva Nada píše:Píšu, jak to cítím nebo vnímám já. To je všechno.
Tu výjimečnost, že jsem lepší atd. to už sis tam přidala sama.


To z toho vycituju, to ego zatím, které často zdůraznuje, jak je opravdové, jak to má jinak - proti těm s.račkám druhých. Tedy lepší, že?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 9:11:53

Trini píše:
Eva Nada píše:Není lepší, tedy když už jste v kontaktu, mu co nejblíže jeho stupni uvědomění pokusit se to vysvětlit vlastními slovy tak, aby to mělo šanci pochopit?


Nevšimla jsem si, že by se někdo na něco ptal a chtěl něco vysvětlit. Prostě si s Paradoxy povídáme a ty k tomu přidáváš, co se ti na tom nelíbí. O svých zkušenostech jsi toho zatím moc nenapsala. :)

Tak já už mlčím, mlčím, babko. :D
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 9:14:16

Eva Nada píše:To,co je bohulibé, že by mohl říct jen Bůh.

Úžasné :redface:

To už je z tebe, že, Toby totiž žádný moudrý nemohl ani říct ;)


Ty posuzuješ, co je bohulibé, a zřejmě se chceš hádat. O to nemám zájem. Tak ti přeji krásný den. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Jářek » sob 18. kvě 2024 10:55:02

Ani zrnko, ani myšlenka, ani pocit, jediný smysl, jediný vjem, ani vteřina...
Nikým nevnímané, necítěné, ani neuvažované - něco, ba ani nic. Ani všechno, žádné já, žádné ego, žádná připoutanost ani podmínka.
Světlo, co nikdo nevidí, Ticho, co nikdo neslyší, Bytí, které nikdo nežije...
Takové je z hloubi duše vnímajícího zřeno nehmatatelné Srdce všech duší... Co přesto žijí v jeho písni,
neudeřené jeho tlukotem.... A přec v nich bije.
Uživatelský avatar
Jářek
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 05. kvě 2024 18:55:17
Poděkoval: 0
Poděkováno: 4-krát v 4 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Jářek » sob 18. kvě 2024 11:16:49

Průser duchovňáctví nastavá, když je to jen vyčteno a intelekualizováno, jako pravé. Aniž by bylo realizováno - do mrtě uvědoměno. Pač jen tehdy veškerá sebepýcha a vážnost nevraživosti odpadá. Leda ve hře, co potřebuje někdo pocítit, by sešel ze svých přesvědčení a stanovisek blíže k středu, blízek středu...
Uživatelský avatar
Jářek
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 05. kvě 2024 18:55:17
Poděkoval: 0
Poděkováno: 4-krát v 4 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva Nada » sob 18. kvě 2024 11:22:40

Trini píše:
Eva Nada píše:To,co je bohulibé, že by mohl říct jen Bůh.

Úžasné :redface:

To už je z tebe, že, Toby totiž žádný moudrý nemohl ani říct ;)


Ty posuzuješ, co je bohulibé, a zřejmě se chceš hádat. O to nemám zájem. Tak ti přeji krásný den. :)

Jiné neznamená lepší.
Prostě mám to jinak. A ano, operovat často citacemi tzv. autorit mi přijde jako zaštiťovat se cizím peřím a to je egoistické :-)
Děláš to často, jako Jana, nikdo to takto často nedělá.
Zkrátka je to tak :-)
A tím neříkám, že je to dobře nebo špatně, prostě to tak máte..., pouze konstatuji :-)

Měj se krásně, skládej básně, co od srdce k srdci tryskají,
jako perly v Dunaji,
když hladinu rozzáří slunce ***

:ahoj:
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Jářek » sob 18. kvě 2024 11:49:08

A o čem ráda básňu Rusalko? :srdce:
Uživatelský avatar
Jářek
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 05. kvě 2024 18:55:17
Poděkoval: 0
Poděkováno: 4-krát v 4 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Jářek » sob 18. kvě 2024 11:50:16

Uživatelský avatar
Jářek
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 05. kvě 2024 18:55:17
Poděkoval: 0
Poděkováno: 4-krát v 4 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Trini » sob 18. kvě 2024 12:31:15

Eva Nada píše:
Trini píše:
Eva Nada píše:To,co je bohulibé, že by mohl říct jen Bůh.

Úžasné :redface:

To už je z tebe, že, Toby totiž žádný moudrý nemohl ani říct ;)


Ty posuzuješ, co je bohulibé, a zřejmě se chceš hádat. O to nemám zájem. Tak ti přeji krásný den. :)

Jiné neznamená lepší.
Prostě mám to jinak. A ano, operovat často citacemi tzv. autorit mi přijde jako zaštiťovat se cizím peřím a to je egoistické :-)
Děláš to často, jako Jana, nikdo to takto často nedělá.
Zkrátka je to tak :-)


Tak to musím začít citovat, aby to nevypadalo, že si vymýšlíš. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků