
Fobos 2 (rusky Фобос-2, v západních jazycích přepisováno Phobos 2) byla planetární sonda, určená k průzkumu planety Marsu a jejího měsíce Phobosu. Postavilo ji a provozovalo NPO im. S. A. Lavočkina (НПО им. С. А. Лавочкина), Chimki, Moskovskaja obl., RSFSR (SSSR). Vědeckou náplň projektu koordinoval výzkumný ústav Institut kosmičeskich issledovanij AN SSSR (Институт космических исследований АН СССР), Moskva (SSSR) a Rada programu INTERKOSMOS.
-
-
-
Průběh letu
Sonda byla vypuštěna 12. července 1988 v 17:01:43,185 UTC nosnou raketou typu Proton-K/D-2 z kosmodromu Bajkonur. Během přeletu maziplanetárním prostorem od Země k Marsu byly zkoumány vlastnosti prostředí, kosmické záření a záření Slunce.
Na dráhu kolem Marsu byla úspěšně navedena 29. ledna 1989 v 12:55 UTC. Z počátku se pohybovala po velmi protáhlé eliptické dráze ve výšce 819 až 81 214 km, se sklonem 1,5° k rovníku planety a s dobou oběhu 77 hodin. Během letu po oběžné dráze byl zkoumán povrch a atmosféra planety Marsu a pořizovány snímky měsíce Phobos. Korekčními manévry bylo snižováno apoareum a zvyšováno periareum oběžné dráhy a sonda se tak přibližovala k měsíci Phobos. Eliptická dráha se tak změnila postupně na téměř kruhovou ve výši 6145 až 6409 km, se sklonem 1,26°. Doba oběhu se přitom zkrátila na 480,78 minuty.
Poslední rádiové spojení se Zemí se uskutečnilo 25. března 1989. Další plánované spojení o dva dny později se však z neznámých příčin nepodařilo a také další pokusy o obnovení spojení byly neúspěšné. Proto nedošlo ani k pokusu o přistání na povrchu měsíce Phobos, které bylo plánováno na 4. dubna téhož roku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fobos_2
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků