Trini píše: Honzama si právě přisoudila k d'áblovi, sebe k Bohu. Už ti to dochází?
Nic píše:Trini píše: Honzama si právě přisoudila k d'áblovi, sebe k Bohu. Už ti to dochází?
Honzam se přisuzuje k ďáblovi sám.
Nic píše:Když mineš své představy a projdeš až do nejhlubšího poznání, tak to Boží, krásné, čisté, svaté, hříchem nedotčené, najdeš v každé bytosti bez ohledu na to, jak se projevuje a co říká.
Udělal vesmír s egem chybu? Z Eckhart Tolle TV
Otázka: Ego je často vámi označováno jako nepřítel, proti kterému je třeba bojovat, a tak se mi zdá, že vesmírná inteligence možná udělala s egem chybu?
Eckhart Tolle:
Z jisté perspektivy se ego může jevit jako naprostá šílenost. Z vyšší perspektivy to však není nic víc než součást evolučního procesu lidstva. Je to stupeň evoluce. A jak se nyní blížíme k dalšímu stupni evoluce, začínáme vidět, že ego se již úplně přežilo, nemá žádnou užitečnost. Ale dříve ji mělo.
Teprve až nyní začínáme vidět, jak je šílené, protože se blížíme k dalšímu stupni evoluce. Předtím to neviděl nikdo, s výjimkou velkých mistrů. Již Buddha řekl, že je to iluze. Ježíš řekl: Zapři sám sebe. Což znamená, uznej nereálnost ega. Ale jen málo lidí pochopilo to, co řekli. Byli takovými předchůdci dalšího stupně. Upozorňovali na to ještě předtím, než na planetě došlo k pravému probuzení.
Takže z naší perspektivy, kdy jsme na konci jedné vývojové etapy, se jeví ego jako totálně absurdní, jakmile zjistíte, jaké je a jak mnoho zmatku vytváří. Ale z jiné perspektivy by bez něj nemohlo dojít k žádnému osvícení. I ve svém vlastním životě vidíte, jak jste museli projít nevědomostí. Nemyslím tím nedostatek vzdělání, ale duchovní nevědomostí, nevěděli jste, kdo jste svou podstatou. Udělali jste mnoho chyb na základě iluzorního ega, ale teď už to vidíte a můžete z toho vyváznout.
V dávných dobách lidstvo ještě nemělo ego. Je to zachyceno v mýtech, které najdete u všech kultur, i když neměly mezi sebou kontakt. V mýtech o Zlatém věku, kdy lidé žili ve vzájemné harmonii, v harmonii s přírodou, život byl snadný. .. Ten mýtus ukazuje pravděpodobně na fakt, že kdysi dávno lidé žili ve sjednocení, v jednotě s přírodou, protože ještě neměli vyvinuté ego. A vzpomínka na to patrně přežila v mýtu o Zlatém věku. Je to vyjádřeno i ve Starém zákoně, jako Ráj. To je jedna podoba Zlatého věku, kdy život byl snadný. Ale pak se něco stalo. Nějaký pád, nebo jak to chcete nazvat, a vstoupila do toho ošklivost.
Ten pád, to byl zřejmě počátek lidské schopnosti myslet. Zpočátku to byla zázračná věc, když došlo k myšlení. Někteří říkají, a myslím, že mají pravdu, že když se lidem poprvé přihodilo myšlení, byli velice překvapení, a mysleli si, že k nim v jejich hlavě mluví nějaký bůh. V té fázi se taky vyvinul jazyk. V lidských hlavách vznikl jazyk. Kdo to tam mluví? A tak podle toho jednali, přišla myšlenka a oni to udělali. Zabij toho člověka! Nepřítel, jiný kmen, to nejsou lidé, tak mi to říkají ty hlasy. A hlasy v hlavě, jazyk, se usadily uvnitř.
Byl to zázrak, protože to umožnilo mnoho věcí, které by bez toho nebyly možné. Vznikly vědomosti, předávání vědomostí, bez toho by nevznikla civilizace taková, jak ji známe. Předávaly se všechny možné druhy znalostí, architektura, začala filozofie, vznikly pojmové vědomosti. A za ta tisíciletí se tyto hlasy staly všepronikajícími, a převážily v pocitu identity. Ještě dlouhou dobu po vzniku myšlení měli lidé smysl pro zakotvenost v bytí, přirozený smysl pro své kořeny. Ale za ta tisíciletí byli stále více vtahováni do myšlení, do režimu hlavy. A tak se jejich pocit identity přenesl z hloubky bytí k hlasům v hlavě. Ale umožnilo to také mnoho věcí.
A nyní je dalším krokem v evoluci návrat k stavu před egem, navíc s dimenzí vědomého uvědomění spojenosti s Jednotou. Zatímco dříve byli lidé spojeni s Jednotou, aniž to vůbec věděli. Byl to přirozený stav spojení. Když se vracíme před ego, vracíme se k jedinému vědomí uvědoměle, a to je ten další stupeň. Není to krok zpět, nevracíme se před Zlatý věk, protože teď už víme.
V bibli je podobenství o marnotratném synu. Otec mu dá dědictví, a on jde do vzdálené země, promarní všechny prostředky a dostane se do bídy. Otec mu pošle vzkaz, aby se vrátil domů. A syn si začne vzpomínat, kdo je. Pak přijde zpět do otcova domu, a jak říká podobenství, je milován hlouběji než předtím.
Takže, nejdříve jste to ztratili – nikdy jste to vlastně neztratili úplně, protože to byste nemohli existovat – a když se k tomu zase vrátíte, je k tomu přidána hloubka. Vědění. A tam směřujeme. Když si to uvědomíme, tak jsme vlastně egu vděčni, protože bylo součástí naší cesty.
https://otevriocihz.blogspot.com/2017/0 ... s2a7g0Lrys
Trini píše:Honzama v žádném spojení s d'áblem nevnímám, to tady můžeš psát pořád dokola - je to nesmysl.
Vnímám ho jako láskyplnou bytost, která jde zcela jedinečnou a velmi mystickou cestou. Nemusím tu cestu chápat, důležité je jen, jaké ovoce nese - a to ovoce je velmi dobré.
Nic píše:Když mineš své představy a projdeš až do nejhlubšího poznání, tak to Boží, krásné, čisté, svaté, hříchem nedotčené, najdeš v každé bytosti bez ohledu na to, jak se projevuje a co říká.
Nic píše:Jen dobré srdce může poznávat ve všem jen dobré,
Pro Zdenka:Buddha ustanovil pravidla pro mnichy i laiky. Nemůže být např. přijat za mnicha, kdo je mrzákem, nemá třeba celou končetinu (snad to nepletu). Nebo má vážné mentální potíže. Nebo je kriminálníkem.
Hitler měl podobnou selektivní představu.
Trini píše:Pro Zdenka:Buddha ustanovil pravidla pro mnichy i laiky. Nemůže být např. přijat za mnicha, kdo je mrzákem, nemá třeba celou končetinu (snad to nepletu). Nebo má vážné mentální potíže. Nebo je kriminálníkem.
Hitler měl podobnou selektivní představu.
Tak tohle srovnání je absolutní nesmysl, demagogie. Hitler je likvidoval. Budha, pokud vím, ne. Akorát rozlišoval - obdobně jako se dělají zkoušky na univerzity nebo talentové zkoušky na různé umělecké školy - kdo je pro žívot mnicha způsobilý a kdo ne. To je moudré.
Také jsem četl, že Buddha dlouho vylučoval možnost, že by i ženy (podobně jako kriminálníci, mrzáci a pod.) mohly být v mnišském řádu.
Nakonec souhlasil a komentoval to takto:
"Kdyby byly jen mužské kláštery, udržela by se čistá nauka 2000 let. Takhle se udrží čistá jen 500 let."![]()
Trini píše:P.S. I když je dobře možné, kdyby Hitler prošel zkouškami na uměleckou školu ve Vídni a byl přijat ke studiu, tak by se z něho možná nestal Führer. Nepřijali ho.
Alaja píše:Nakoukla jsem a nějak nevím, co k té debatě dodat, Je mi totiž momentálně jedno, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými větvemi v buddhismu a i mezi různými výklady dharmy jednotlivých učitelů...
armin píše:Alaja píše:Nakoukla jsem a nějak nevím, co k té debatě dodat, Je mi totiž momentálně jedno, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými větvemi v buddhismu a i mezi různými výklady dharmy jednotlivých učitelů...
Pan Tomáš na toto téma citoval přísloví:
"Každá liška chválí svůj ocas a která ho nemá, říká, že je lepší bez něj"
Zdeněk píše:ryu.nin píše:Takže zdeněk a další tu roubují pravidla pro barmské mnichy na život laických buddhistů
Nic takového jsem nikde nerouboval.
Víš Ryunine, ono je těžké diskutovat s někým, kdo ti neustále podsouvá nějaké nesmysly. Možná tak nevědomě diskuzi sabotuje. Protože ho ta diskuze ohrožuje.
ryunin píše:A co ty víš o mně? O tom to je že tady můžem jen psát. Kolik let praxe pod vedením učitele mášvza sebou že už mudruješ o podstatě Buddhova učení?
dodo píše:Tá prax sa počíta v súčte všetkých mojich predchádzajúcich inkarnácií, alebo sa ráta iba táto, práve aktuálna ?
Zpět na Fórum - úvod, nápady, připomínky, technické věci
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník