EU se opět hněvá na Česko. Tentokrát za rozvolňování opatření
Vlády Rakouska, České republiky a Dánska si vysloužily hněv Evropské unie. Tentokrát je důvodem uvolňování restriktivních opatření zavedených proti šíření koronaviru a snaha země vrátit se do normálního stavu.
Národní vlády totiž narušily plány šéfky komise Ursuly von der Leyenové, která chtěla ve středu seznámit veřejnost s jednotnou strategií Evropské unie na období po koronavirové krizi, píše server Politico.
„Rozpačité obraty na straně Evropské komise v koronavirové krizi zdůrazňují napětí mezi výkonnou mocí Evropské unie a vládami jednotlivých členských států,“ píše server Politico. Naráží na vyjádření von der Leyenové ze 13. března, kdy šéfka komise kritizovala uzavření hranic Česka a Slovenské republiky kvůli šíření viru Sars-CoV-2.
Tvrdila, že to bude mít nedozírné následky pro obyvatele evropských států a jejich ekonomiky, a varovala před dominovým efektem. O pět dnů později v rozhovoru pro deník Bild připustila, že situaci kolem koronaviru podcenila a přijatá opatření, kam patřilo i uzavření hranic, byla nutná.
Po nezvládnutém začátku se Brusel rozhodl hrát hlavní koordinační roli v období po koronavirové krizi, aby členské státy Evropské unie měly harmonogram a „výstupní strategii z chaotické řady jednostranných opatření proti šíření koronaviru“.
Leyenová na konci března varovala, že selhání koordinace by „podkopalo účinnost přísných opatření, která jsme přijali“.
„Restriktivní opatření začala ukazovat správné výsledky. Nyní je důležité, aby členské státy vydržely o několik týdnů déle a pak je začaly postupně uvolňovat,“ řekl serveru Politico jeden z vysokých úředníků Evropské unie, který si přál zachovat anonymitu. „Výstupní kroky musejí být v celé Evropě co nejvíce koordinované,“ dodal.
Plány zkrachovaly
Plán vzal ale rychle za své, když rakouský kancléř Sebastian Kurz v pondělí oznámil plán návratu své země k běžnému stavu. Následovala ho Česká republika, která oznámila zmírnění opatření, a také Dánsko.
Nejpostiženější země koronavirovou nákazou, a to Itálie a Španělsko, mají své harmonogramy připravené, ale zatím nechtějí oznámit termíny, kdy se život v obou zemích začne vracet do normálu. Obrat v epidemii zřejmě nastal, potvrzení příznivého trendu chtějí vlády obou zemí podložit statistikami.
Národní vlády daly ale jasně najevo, že plány Evropské komise by vyslaly do jednotlivých zemí nebezpečný signál, kdyby naléhaly na miliony občanů, aby setrvávali v restriktivních opatřeních. Mluvčí Evropské komise Eric Mamer byl proto nucen oznámit, že „přijetí plánu bylo odloženo na dobu po Velikonocích“.
Současně selhal i plán na záchranu evropských ekonomik po koronavirové krizi, nazývaný Marshallův plán 2. Ministři financí zemí Evropské unie se na ničem nedohodli.
Trini píše:Česko jako první v Evropě vyhlásilo povinnost nosit roušky. Babiš s poradci to dělá výborně. Česko si díky tomu stojí ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi velmi dobře. Proto je také mezi prvními, která mohou ta drastická opatření postupně uvolnovat.
Trini píše:Plán vzal ale rychle za své, když rakouský kancléř Sebastian Kurz v pondělí oznámil plán návratu své země k běžnému stavu. Následovala ho Česká republika, která oznámila zmírnění opatření, a také Dánsko.
Vostalpetr píše:
Rakousko: 8.788 nakažených, 86 úmrtí (8.822.000 obyvatel)
..................................................................................
V ČR zemřelo 91 nakažených lidí. 181 se naopak uzdravilo. Případů je celkem evidováno 5 033
Jediný co tady máme je zpoždění šíření za světem,
ale už ted jsme horší než Rakousko
Vostalpetr píše:
Rakousko: 8.788 nakažených, 86 úmrtí (8.822.000 obyvatel)
..................................................................................
V ČR zemřelo 91 nakažených lidí. 181 se naopak uzdravilo. Případů je celkem evidováno 5 033
Jediný co tady máme je zpoždění šíření za světem,
ale už ted jsme horší než Rakousko
Trini píše:
Česko je na tom podstatně lépe než Rakousko. Rakousko akorát zřejmě víc testuje.
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6
Rakousko (Austria) 12.824 nakažených , 273 úmrtí
Česko (Czechia) 5.033 nakažených, 91 úmrtí
Vostalpetr píše:
Česko jako první v Evropě vyhlásilo povinnost nosit roušky.
.....................................................................
Vono zřejmě vokopírovat čínu je pro evropský vlády nadlidský výkon,
já si nemyslím, že pouze česká vláda je vláda přiblblíků,
ale jaksi všeobecně že vlády jsou všechny takové....
Trini píše:
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6
Rakousko (Austria) 12.824 nakažených , 273 úmrtí
Česko (Czechia) 5.033 nakažených, 91 úmrtí
Vostalpetr píše:Že by v Německu umíralo o tolik méně lídí, protože mají víc míst na intenzivním oddělení, víc dýchacích přístrojů?
...........................................................................................................................................
Je to nejspíše tak,
ale to že neumřeli ještě neznamená že se z toho dostanou,
jedním z prvních případů byl u nás taxikář, kterej je ve špitále už měsíc a stále není z nejhoršího venku,
i když dostal ten americkej lék...
Alaja píše:https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/domazlice-pendleri-koronavirus-nakaza-sireni-cesty-omezeni-kraj-ustredni-krizovy_2004081059_tzr?fbclid=IwAR0Lj7I52SoPKlA_g0Fg3f8yN4wdJYRGyc4ISGc1UKfZtnJ-N9SSvr-g5RU
Epidemie na Domažlicku předčila Prahu. Podle hygieniků šíří nákazu zdravotníci pendlující do Německa
Po světě cestují tři typy nového koronaviru
Vědci z univerzity v Cambridge registrují celkem tři základní typy nového typu koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího nemoc covid-19. Zatímco typ A je nejblíže původnímu onemocnění netopýrů a vyskytuje se nejčastěji na západní pobřeží Spojených států a v Austrálii
Typ B se z typu A se brzy vyvinul a rozšířil v čínském Wu-chanu a je nejčastější v některých státech Evropy jako Velká Británie, Švýcarsko, Německo nebo Belgie. Třetí typ C mutuje hlavně v Evropě a na starý kontinent se měl dostat ze Singapuru.
Při mapování šíření nového koronaviru se vědci z univerzity v Cambridge v čele s Peterem Forsterem shodli na třech základních typech. Od prosince do března lze podle zprávy sledovat typy A, B a C, které jsou si však velmi blízké a zásadní odlišnosti v rychlosti šíření či závažnosti onemocnění potvrzeny nejsou. Některé typy mají další podtypy, někteří vědci uvádějí, že kmenů viru je celkem osm. Rozdíly mezi nimi jsou zanedbatelné.
Za původní je považován typ A, který se na člověka měl dostat přes netopýry a luskouny na trhu se živými zvířaty. V Číně však údajně ještě před Vánoci zmutoval do typu B, a v zemi je aktuálně nejčastějším. To by znamenalo, že virus stihl zmutovat ještě více než měsíc předtím, než Čína přistoupila k tvrdším opatřením.
Variace A však tím rozhodně neřekla poslední slovo, protože se rozšířila do Austrálie a západní pobřeží Spojených států. Nyní jsou podle vědců typem A nakaženy dvě třetiny Američanů, u nichž se potvrdila nákaza covid-19.
Typ B pak trápí především Evropu. Vyvinula se z něj i třetí varianta. Typ C zmutoval z typu B v Singapuru a rovněž byl rozšířen především do Evropy.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků