Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 05. srp 2020 10:38:30

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sexu%C3%A ... vn%C3%ADch

Sexuální skandály katolických duchovních


...docela dlouhé.... :donknow:


Členové církevní hierarchie namítali, že tato medializace byla přílišná a nepřiměřená a že podobná zneužití se vyskytují i v jiných náboženstvích nebo institucích.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 11:46:14

Alaja píše:
To máš jako se zbožím na krámě :-)


Jj, zboží na pultě se mění podle módy, obchodování zůstává...


Někomu holt vyhovuje mít duchovního učitele alkoholika. Neříká se: Jaký učitel, takový žák?
Pokud vím, tak děti si svých rodičů alkoholiků moc neváží, někdy je i nenávidí.

Mne by nikdy Trungpa nezaujal - ani kdyby o něm nebylo známo, že byl alkoholik. To mi holt akorát odůvodnuje, proč mne nezaujal. Obdobně to bylo s Rajnešem/Oshem. Když jsem si poprvé od něho něco přečetla, tak jsem nic o jeho osobě nevěděla. To, co psal, mi přišlo hrozný. Když jsem se pak dověděla, co dělal a jak žil, tak mi bylo jasné proč. :roll:

Podle mne by měli právě duchovní učitelé být svým životem dobrým příkladem pro ostatní. Právě oni by měli ukázat, jak správně žít. Kdyby byli probuzení, realizovaní, tak by automaticky byli dobrým příkladem. Ale většinou to jsou jen více či méně pokročilí žáci, kteří mají problém odolat svodům. A nezřídka jim podlehnou úplně. :?

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 05. srp 2020 11:56:31

Alaja píše:
Trungpovi je to už šumafuk. Zbyly po něm jen ty knihy...a ty nyní živí spoustu dalších nových učitelů...by mne zajímalo, kolik z nich pochytilo ty jeho neřesti...a vesele v těch praktikách pokračují, jako se součástí toho učení... :P

Jeho "neřesti" nejsou součástí jeho učení, stejně tak neřesti Mozarta nejsou součástí jeho hudby.
Po Mozartovi zbyla jen ta hudba a ta nyní živí spoustu hudebníků a skladatelů. Nijak neřeším, kolik jich jeho neřesti pochytilo :lol:

Jak by řekl Vostál: "To jste tak vylízaný, že to furt nedokážete pochopit?"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 12:05:43

armin píše:Jak by řekl Vostál: "To jste tak vylízaný, že to furt nedokážete pochopit?"



Jsi tak vylízanej, že srovnáváš duchovní učitele s Mozartem??? Co je to za blbost?

U bohémů, umělců je poměrně běžné, že žijou tzv. nezřízený život. Ale jejich úkolem není druhé učit, jak žít.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 12:27:37

Mám ráda Františka z Assisi. Asi právě proto, že žil jako syn bohatých rodičů "nezřízený" život, ale potom, co si přečetl Nový zákon, se zcela změnil a následoval Ježíše.

U Trungpy je to právě naopak. :?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » stř 05. srp 2020 13:06:12

Trini, co říkáš na Nisargadattu a jeho kouření? Zemřel, jestli se nemýlím, na rakovinu hrtanu...
Živil se jako prodejce cigaret...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 05. srp 2020 13:23:58

Trini píše:U bohémů, umělců je poměrně běžné, že žijou tzv. nezřízený život. Ale jejich úkolem není druhé učit, jak žít.

Opravdoví duchovní učitelé jsou v podstatě stejně bohémové a umělci. Nemají žádný úkol, jednají spontánně stejně jako jiní geniové.
A pak jsou církevní funkcionáři - třeba v zenových, buddhistických a jiných klášterech a také učitelé na volné noze, jako třeba byl Vacek a ti se snaží druhé učit jak žít a být příkladem podle toho, co se sami naučili.
A i ti jsou velmi prospěšní.

Je na tobě jaký vedeš a povedeš život, zda zřízený nebo nezřízený a stejně tak je a bylo totéž na těch ostatních jaký život vedli, vedou či povedou.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 13:38:41

armin píše:
Trini píše:U bohémů, umělců je poměrně běžné, že žijou tzv. nezřízený život. Ale jejich úkolem není druhé učit, jak žít.

Opravdoví duchovní učitelé jsou v podstatě stejně bohémové a umělci.


:roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 13:49:44

Eva Nada píše:Trini, co říkáš na Nisargadattu a jeho kouření? Zemřel, jestli se nemýlím, na rakovinu hrtanu...
Živil se jako prodejce cigaret...


Kdyby byl alkoholik, tak by nedosáhl realizace.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » stř 05. srp 2020 13:56:39

Trini píše:
Eva Nada píše:Trini, co říkáš na Nisargadattu a jeho kouření? Zemřel, jestli se nemýlím, na rakovinu hrtanu...
Živil se jako prodejce cigaret...


Kdyby byl alkoholik, tak by nedosáhl realizace.

Výraz alkoholik znamená pojmenování pro člověka závislého na nějaké droze, který jí podlehl, nemůže si pomoct a musí pít.
Musí kouřit.
Musí sexovat.
Musí..., protože je ve vleku své závislosti, chtíče... až tak, že se drogou nechá převálcovat a ona ho přemůže, třeba smrtí těla...

Je to tak?

Tu realizaci bych do toho moc nemotala, Není podstatná.
Realizace může dosáhnout jak člověk, který kouří, tak který pije, nebo nemusí....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » stř 05. srp 2020 14:02:50

Podle mě je rozdíl mezi člověkem, který je ve vleku drogy a ona ho převálcuje (jeho tělo i mysl), nebo člověkem, který pije (kouří, sexuje….) a je si vědom své podstaty, jinými slovy řečeno, jeho mysl je svobodná a vždy-přítomná....

Např. Drtikola se ptali, proč (ještě) kouří (a to nebyl takový kuřák, jako Nisargadatta). Fráňa se šibalsky pousmál s tím, že nějakou neřest = potěšení musí mít... :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Eva Nada za tento příspěvek:
Tino

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Tino » stř 05. srp 2020 14:12:28

Eva Nada píše:Podle mě je rozdíl mezi člověkem, který je ve vleku drogy a ona ho převálcuje (jeho tělo i mysl), nebo člověkem, který pije (kouří, sexuje….) a je si vědom své podstaty, jinými slovy řečeno, jeho mysl je svobodná a vždy-přítomná....

Např. Drtikola se ptali, proč (ještě) kouří (a to nebyl takový kuřák, jako Nisargadatta). Fráňa se šibalsky pousmál s tím, že nějakou neřest = potěšení musí mít... :-)

Jak se pozná rozdíl mezi potěšením a závislostí?
Když není právě k dispozici to, co nám způsobuje potěšení, nijak nám to nevadí - vznikne klidné, pokojné pochopení "No co, třeba to vyjde někdy příště..."

A když není právě k dispozici to, na čem jsme závislí?
Objeví se znechucení, odpor, "Sakryš, to je ale blbý, mně by se to teď právě moc hodilo!!!"
Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 199
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 05. srp 2020 14:24:18

Eva Nada píše:
Trini píše:
Eva Nada píše:Trini, co říkáš na Nisargadattu a jeho kouření? Zemřel, jestli se nemýlím, na rakovinu hrtanu...
Živil se jako prodejce cigaret...


Kdyby byl alkoholik, tak by nedosáhl realizace.


Tu realizaci bych do toho moc nemotala, Není podstatná.



Tak si jí tam nemotej, když ti není podstatná. Pro mne podstatná je.

Jak už jsem psala, kuřáci mi nevadí - ale alkoholikům se raději vyhnu.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 05. srp 2020 14:30:18

Eva Nada píše:
Tu realizaci bych do toho moc nemotala, Není podstatná.
Realizace může dosáhnout jak člověk, který kouří, tak který pije, nebo nemusí....


Ano osvobozený - svobodný člověk může a nemusí a nejen začít, ale i pokračovat.
Kdo nemůže nebo nesmí, není svobodný.
proto jak už jsem psal na začátku tohoto vlákna

Takže, co jsou předpoklady osvobození?

Dvě zásadní schopnosti.
1. Nechat věci být, schopnost ponořit se, nechat rozvíjet tendence, beze strachu, že "by se to nemělo". Prostě to zplna ochutnat, poznat.
2. Druhá stejně nezbytná schopnost, je schopnost naprostého odmítnutí, absolutního odmítnutí, přímo smrti, ukončení všeho, když je to třeba (tedy v žádném případě potlačení).
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 05. srp 2020 14:35:53

https://cs.qwe.wiki/wiki/Chogyam_Trungpa

The Steinbecks napsal The Other Side of Eden , ostře kritická vzpomínka na jejich životy s Trungpou, v níž tvrdí, že kromě alkoholu utratil za kokain 40 000 dolarů ročně a použil Seconal, aby sestoupil z kokainu. Podle Steinbecků bylo užívání kokainu utajeno před širší komunitou Vajradhatů.


Krátce po svém přesunu do Skotska vedla řada zkušeností, včetně dopravní nehody, která ho částečně ochromila na levé straně těla, a vedla Trungpu, aby se vzdal svých klášterních slibů a pracoval jako laický učitel. Toto rozhodnutí učinil hlavně proto, aby zmírnil rozptylování studentů exotickými kulturami a šaty a podkopal jejich předsudky o tom, jak by se měl guru chovat. Pil, kouřil, spal se studenty a často nechával studenty čekat hodiny, než učil. Velká část jeho chování byla vykládána jako úmyslně provokativní a vyvolaná diskuse. Na jedné straně povzbuzoval studenty, aby se vzdali kouření marihuany a tvrdili, že kouření nebylo přínosem pro jejich duchovní pokrok a že to zveličovalo neurózu. Studenti ho často rozzlobili, neznervózněli a zastrašovali, ale mnozí zůstali ostře loajální, oddaní a oddaní.


:donknow:

Zdá se, že se moc přemáhat ani nemusel...a tak se omlouvám, že jsem přecenila jeho výuku v Tibetu...neuvědomila jsem si, že u něho šlo o linii těch červených čepiček a ne o ty žluté....

Kdesi jsem včera četla, že mladí tibetští mniši (téhle linie) běžně konzumovali to jejich pivo...cosi tam ještě bylo o dobré znalosti různého horského kvítí a jeho využití nejen pro léčebné účely ( drogy)...
..a ...
Palmo však uvedla, že kdyby věděla, že Trungpa měla sexuální vztahy se ženami od svých třinácti let,




:starik:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 05. srp 2020 14:47:12

armin píše:
Eva Nada píše:
Tu realizaci bych do toho moc nemotala, Není podstatná.
Realizace může dosáhnout jak člověk, který kouří, tak který pije, nebo nemusí....


Ano osvobozený - svobodný člověk může a nemusí a nejen začít, ale i pokračovat.
Kdo nemůže nebo nesmí, není svobodný.
proto jak už jsem psal na začátku tohoto vlákna

Takže, co jsou předpoklady osvobození?

Dvě zásadní schopnosti.
1. Nechat věci být, schopnost ponořit se, nechat rozvíjet tendence, beze strachu, že "by se to nemělo". Prostě to zplna ochutnat, poznat.
2. Druhá stejně nezbytná schopnost, je schopnost naprostého odmítnutí, absolutního odmítnutí, přímo smrti, ukončení všeho, když je to třeba (tedy v žádném případě potlačení).


Zajímavý duchovní tah: z nedostatků udělat cnosti..... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » stř 05. srp 2020 14:58:41

Můžu, ale nemusím.

To je celé... :)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Eva Nada za tento příspěvek:
Tino

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Tino » stř 05. srp 2020 15:05:16

armin píše:osvobozený - svobodný člověk může a nemusí a nejen začít, ale i pokračovat.


Viz Nisargadatta a jeho kouření.

Jako ctnost nebo nectnost se to hodnotí jen v dualitě. Tam člověk dává něčemu přednost podle vlastní volby, to co nazývá ctností ohodnotí jako dobré, správné, a to opačné považuje za nectnost, tj. odsoudí to jako špatné.
Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 199
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Tino za tento příspěvek:
Eva Nada

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » stř 05. srp 2020 15:07:42

Viz. kouření mi nevadí, pití mi vadí.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 05. srp 2020 15:47:17

Alaja píše:
Zajímavý duchovní tah: z nedostatků udělat cnosti..... :lol:

Co vidíš jako nedostatek?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků