Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 05. srp 2020 18:30:37

Tino píše:Kdepak.

Většina lidí se rozhoduje podle toho, k čemu je právě přinutilo jejich chtění "aby ano..." nebo "aby ne".

Takže musí.

Tohleto musení, nesvobodu si většina lidí vytvořila sama, tím na počátku svobodným zabřednutím a ještě hlubším zabřednutím atd. To je riziko a nebezpečí naprosté svobody, kterou jsme měli a v podstatě (bohužel latentně) stále máme.
Ti, co nezabředli tu s námi nejsou a pokud ano, tak jako Mistři - ze soucitu.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 05. srp 2020 23:54:18

armin píše:
Alaja píše:
....svobodný člověk může a nemusí a nejen začít, ale i pokračovat.....v čemkoli? Znásilnit, zabít, otrávit, vyhodit do vzduchu....??


Ty se zkrátka umíš dobře - inspiruícně, otevírajícně ptát. :poklona:

Když jsem jednou přijel do Jílového v (probuzeném) stavu-nestavu a konzultoval to s Tomášovými, paní Tomášová řekla:
"Proč zrovna ty? Čím jsi si to zasloužil. Vždyť je tu tolik jiných dobrých snaživých...
Asi je to tím, že jsi se staral o ty své kamarády.
Teď můžeš cokoliv. Třeba i zabít. Druhý tu je, nůž tu je,.. ale není k tomu důvod... "



Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého


Stav-nestav? :donknow:
No toto...a jak se ti to přihodilo? A nevadilo tomu stavu -nestavu, že musíš na tu chatu jet, protože se chceš vidět se svými učiteli a sdělit jim to o tom báječném stavu-nestavu? :P
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 06. srp 2020 0:06:31

Eva Nada píše:V knize Kámen mudrců je krom jiného pěkně popsán příběh jednoho muže. "Čichl" k duchovnu, hodně ho duchovní cesta pohltila, věnoval se cvičení, meditaci, józe, prováděl různá dechová cvičení, atd. Pracoval na zklidňení mysli, až tak, že ho jakékoli nenadálé vyrušení rozhodilo. Z té jeho bdělé mysli. Hmmm.
Zamiloval se do jedné ženy, hluboce.
Jednou měli spolu schůzku, s tou ženou. Ona měla dítě a to dítě je neustále vyrušovalo, plakalo, a muž v náhlém afektu to dítě uhodil a zabil.

Pak bylo popisováno, jak tím činem následně trpěl, čím vším, jakými pekly, kvůli tomu procházel, než pochopil.... a když pochopil, bylo to jakoby golemovi zasadili šém do čela..., možná i proto se kniha jmenuje Kámen mudrců...




(Kámen mudrců jsem četla hodně dávno, proto se omlouvám, jestli si ten příběh nepamatuji přesně).


Vidíš, jaké jsou ty nekontrolované svobodné emoce .....což mi (bohužel) zase připomnělo situaci z doby před....bóže to to letí...jedenácti lety.....nějaký ten půlrok nonstop emailové rozesílky....a jak si v tom ten svobodný človíček rochnil, jak bachyně v kališti...až přišel o pár přátel.....no co, byl pak o to ještě víc o hodně svobodnější než předtím, že jo....osvobodil se o stovky emailů denně... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 06. srp 2020 0:33:00

Trini píše:
Alaja píše:
....svobodný člověk může a nemusí a nejen začít, ale i pokračovat.....v čemkoli? Znásilnit, zabít, otrávit, vyhodit do vzduchu....??


Nebo se upít k smrti. :lol:

Představy, které si někteří dělají o svobodě, jsou opravdu zajímavé.

:)

Jj, zcela osvobozený zkušený vadžra jogin by měl jistě umět okamžitě neutralizovat jakýkoli a jakékoli množství alkoholu ve svém těle, který požil, když si to bude přát a tak zamezit jeho účinky na své tělo i svou mysl...
A totéž jistě dokáže i s dalšími toxickými látkami.

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 06. srp 2020 6:01:32

Alaja píše:No toto...a jak se ti to přihodilo? A nevadilo tomu stavu -nestavu, že musíš na tu chatu jet, protože se chceš vidět se svými učiteli a sdělit jim to o tom báječném stavu-nestavu? :P

No já jsem ani nemusel ani nechtěl.
Nechtěl ve smyslu, absence chtění i nějakého musení.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 06. srp 2020 6:07:29

Alaja píše:Jj, zcela osvobozený zkušený vadžra jogin by měl jistě umět okamžitě neutralizovat jakýkoli a jakékoli množství alkoholu ve svém těle, který požil, když si to bude přát a tak zamezit jeho účinky na své tělo i svou mysl...
A totéž jistě dokáže i s dalšími toxickými látkami.

:meditace:

zcela osvobozený zkušený vadžra jogin nemusí umět vůbec nic. Může a nemusí.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 06. srp 2020 6:53:31

Ájo, koho tím svobodným clovickem myslíš?
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 8:22:58

armin píše:
Alaja píše:No toto...a jak se ti to přihodilo? A nevadilo tomu stavu -nestavu, že musíš na tu chatu jet, protože se chceš vidět se svými učiteli a sdělit jim to o tom báječném stavu-nestavu? :P

No já jsem ani nemusel ani nechtěl.
Nechtěl ve smyslu, absence chtění i nějakého musení.


Ale musel, abys přece dostal to razítko od Tomášových, že jsi dosáhl lepší stav než jejich ostatní žáci. ;) Že si ted' můžeš dovolit úplně všechno - i vraždit, když tě to napadne.Obdobně to měl Hitler. Nadčlověk. :roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 8:23:57

Trini píše:
armin píše:
Alaja píše:No toto...a jak se ti to přihodilo? A nevadilo tomu stavu -nestavu, že musíš na tu chatu jet, protože se chceš vidět se svými učiteli a sdělit jim to o tom báječném stavu-nestavu? :P

No já jsem ani nemusel ani nechtěl.
Nechtěl ve smyslu, absence chtění i nějakého musení.


Ale musel, abys přece dostal to razítko od Tomášových, že jsi dosáhl lepší stav než jejich ostatní žáci. ;) Že si ted' můžeš dovolit úplně všechno - i vraždit, když tě to napadne.Obdobně to měl Hitler. Nadčlověk. :roll:


P.S. Mnohé to vysvětluje.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 8:35:45

Alaja píše:Jj, zcela osvobozený zkušený vadžra jogin by měl jistě umět okamžitě neutralizovat jakýkoli a jakékoli množství alkoholu ve svém těle, který požil, když si to bude přát a tak zamezit jeho účinky na své tělo i svou mysl...


Mnohem jednodušši by bylo ten alkohol přestat pít. :roll: ;)

Ale když se ten "osvobozený" může upít k smrti - tak proč by to neměl dělat, že? :?

:lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 06. srp 2020 8:57:08

Stejně jako ten kuřák ukourit k smrti... Nisargadatta se ukouril k smrti.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 9:34:25

Eva Nada píše:Stejně jako ten kuřák ukourit k smrti... Nisargadatta se ukouril k smrti.



To jsou zcela rozdílné osudy. Jen povrchní pozorovatel je může takto srovnávat.

Trungpa měl optimální duchovní start a velkou - nejen finanční - podporu ze Západu. Nisargadatta byl z chudých poměrů, nevzdělaný (jak zdůraznovala moje švagrová, která obdivuje Krišnamurtiho), musel nějakým způsobem zajistit sebe a později svoji rodinu se čtyřmi dětmi. K duchovnu se dostal až ve středních letech. Je dobře možné, že svou smrt na rakovinu hrtanu viděl jako karmu, že prodával lidem cigarety. Jednou se i on dověděl, že je to zdraví škodlivé. ;) Zemřel v 84 letech, to je na Indií hodně vysoký věk.

Trungpa se upil k smrti v 48 letech. Prolezlej všemi možnými nemocemi.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 06. srp 2020 9:54:08

Ale Trini, u tebe i u Áje je krásně vidět to pořekadlo, kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde.

Schválně k tvým příspěvkům namířeným proti osobě Trungpy a jeho pití dávám to kouření a Nisargadattu, aby bylo vidět, že se jedná o závislost jako takovou, řekněme neřest, ale že to nijak nesouvisí s tím, jací byli uvnitř, že to nijak nesouvisí s tím, co učili.
Jak psal armin, Mozartův odkaz, jeho hudba je tady s námi pořád, nadčasová, geniální, jedinečná, byť Mozart nebyl jednoduchou osobností, nevedl poklidný život a zemřel ve 35 letech.

Posuzujete jen projevy osoby, to je velmi plytké...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 10:10:44

P.S.

Nisargadatta prodával Beedi - tzv. "cigarety chudého člověka", v kterých není tabák balen do papíru ale do listu ze stromu.

Když jsem v mládí kouřila, tak se tvrdilo, že na cigaretách je nebezpečný především ten papír kvůli dehtu, který se pak usazuje v plicích. Můj dědeček umřel na rakovinu plic v 48 letech (těsně než jsem se narodila) - o něm by se dalo říct, že se ukouřil k smrti. Určitě kouřil cigarety bez filtru. Filtr trochu toho dehtu zachytí.
Lékař mi v době, kdy jsem kouřila, řekl, že cigarety do 5 denně nevadí.

Ale dnes je všechno jinak. Hysterie proti kouření roste a roste. Možná je to tím, že tabákové koncerny přidávají do dnešních cigaret spoustu chemických látek, které jsou prý opravdu velmi nebezpečné.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 10:17:25

Eva Nada píše:
Posuzujete jen projevy osoby, to je velmi plytké...


Nevím, jak jsi na ten nesmysl přišla. Psala jsem, že to, co říkal Trungpa, jsou takové povrchní řečičky, třeba jak hájí monarchií :roll: . Jeho alkoholismus mi akorát vysvětluje, proč z něho nic pořádného nemohlo vylézt.

;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 10:32:18

Eva Nada píše: proti osobě Trungpy a jeho pití dávám to kouření a Nisargadattu, aby bylo vidět, že se jedná o závislost jako takovou,


Rozdíl mezi závislosti na cigaretách a závislosti na alkoholu je nesmírný. Na cigaretách jsi závislá byla, ale podařilo se ti být závislá na alkoholu?
Prostě se tady srovnávají jabka s hruškami a to nemá žádný smysl.

Mimochodem: Proč ti tak vadí, jak to Alajá a já vidíme? Že si odvážime náš pohled na tvého oblíbence veřejně napsat?

Petr má zcela jiný pohled na Ježíše, Ramanu, E. Tomáše atd. než já, ale nevidím důvod mu to vymlouvat a přesvědčovat ho, že nemá pravdu, protože já to vidím jinak.

Tobě nevadí, že byl Trungpa alkoholik a že se upil k smrti, ok. To je tvůj pohled, na který máš samozřejmě nárok. Já to holt vidím jinak a taky na to mám nárok. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 06. srp 2020 10:44:50

Jj, každý to máme jinak.... :-)
Hold, život...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 10:49:10

Eva Nada píše:Jak psal armin, Mozartův odkaz, jeho hudba je tady s námi pořád, nadčasová, geniální, jedinečná,


Srovnávat umělce s duchovními osobnostmi je nesmyslsné. Např . Gustav Klimt maloval své obrazy pod vlivem hašiše. Nijak jim to neuškodilo. ;)

Ale když (tzv.) duchovní osobnost mluví pod vlivem alkoholu, tak je to holt poznat - negativně. Asi tak: Kdybych nevěděla, že Trungpa excesivně pil, tak bych si myslela: Ten je snad ožralej. :lol:

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 06. srp 2020 10:50:10

Eva Nada píše:Jj, každý to máme jinak.... :-)
Hold, život...


Mnohost a různorodost.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 06. srp 2020 10:51:23

Eva Nada píše:Ájo, koho tím svobodným clovickem myslíš?


Tebe přece...

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků