Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pon 24. srp 2020 21:31:15

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_v%C4%8Del

Údolí včel

Tenhle film jsem nikdy neviděla, a ani netoužila vidět, i když v něm hrál můj oblíbený herec....divné.....od TV jsem vždy odcházela, když tam ten film dávali .... . :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » úte 25. srp 2020 16:47:26

Alaja píše:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_v%C4%8Del

Údolí včel

Tenhle film jsem nikdy neviděla, a ani netoužila vidět, i když v něm hrál můj oblíbený herec....divné.....od TV jsem vždy odcházela, když tam ten film dávali .... . :donknow:

Já jsem ten film viděl několikrát a je super. Jak režie, tak příběh tak smysl - ten není v tom popisu děje bohužel pochopený. Je to takové normální nepochopení, příliš náročné téma...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » úte 25. srp 2020 21:43:43

Možná podobný, jako jsem viděla, cos mi doporučoval, ale nevzpomínám si bohužel na název filmu.
O jednom, co vyrůstal v mnišském klášteře, v přísné askezi, stal se z něj široko daleko uznávaný kněz ....zamilovala se do něho jedna dívka, která pronikla do kláštera v přestrojení muže, v masce atd. atd.

Jak se jmenoval ten film, armine?
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » úte 25. srp 2020 23:06:30

Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » stř 26. srp 2020 4:48:38

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 26. srp 2020 8:19:26

armin píše:
Alaja píše:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_v%C4%8Del

Údolí včel

Tenhle film jsem nikdy neviděla, a ani netoužila vidět, i když v něm hrál můj oblíbený herec....divné.....od TV jsem vždy odcházela, když tam ten film dávali .... . :donknow:

Já jsem ten film viděl několikrát a je super. Jak režie, tak příběh tak smysl - ten není v tom popisu děje bohužel pochopený. Je to takové normální nepochopení, příliš náročné téma...


:D
Hlavní je, že se ti film líbil.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » stř 26. srp 2020 8:54:34

Pár let jsem používala nick Polina. Nebylo to podle nějakého filmu, ani podle slavné osoby, ani podle postavy z knihy.
To jsem si jednou tak normálně meditovala a nějak jsem se rozhodla, že vyzkouším jednu metodu, o které jsem v té době četla. nebo snad slyšela? Už nevím. Prostě práce s vizualizací. Představila jsem si nějaký starý chrám...a procházela jsem ho....nakonec jsem došla kamsi do sklepení, kde to bylo samá police s knihami. Na té poslední polici stála osamocená kniha, prý ta kniha byla moje...nebo o mě? ...už nevím. Vzala jsem ji do ruky, otevřela....na horním řádku bylo jediné slovo a zbytek knihy byl prázdný.... Jo, to slovo bylo Polina. :D
V té době jsem chodila do jedné pražské knihovny si půjčovat knihy. A nějaký čas po té meditaci jsem v té knihovně narazila na jednu knihu... "Co dělat?" od Černyševského .....tak jsem po ní sáhla, protože titul té knihy mi byl sice známý už ze střední, ale obsah dosud ne, protože ta kniha se mi dosud nedostala na dosah.
Po přečtení jsem zjistila, že hlavní hrdinka se jmenuje....Polina.
A před chvilkou jsem díky internetu zjistila i význam toho jména...bůh slunce...nebo tak nějak....

:lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » stř 26. srp 2020 18:54:36

armin píše:
Alaja píše:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_v%C4%8Del

Údolí včel

Tenhle film jsem nikdy neviděla, a ani netoužila vidět, i když v něm hrál můj oblíbený herec....divné.....od TV jsem vždy odcházela, když tam ten film dávali .... . :donknow:

Já jsem ten film viděl několikrát a je super. Jak režie, tak příběh tak smysl - ten není v tom popisu děje bohužel pochopený. Je to takové normální nepochopení, příliš náročné téma...

Pěkný nenáročný film o rytíři jsou třeba Návštěvníci. :)

https://www.csfd.cz/film/21008-navstevnici/prehled/

Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » stř 26. srp 2020 21:02:11

Návštěvníci, také moc pěkný film, ale "trochu" jiný žánr :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 27. srp 2020 0:57:00

armin píše:
Alaja píše:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_v%C4%8Del

Údolí včel

Tenhle film jsem nikdy neviděla, a ani netoužila vidět, i když v něm hrál můj oblíbený herec....divné.....od TV jsem vždy odcházela, když tam ten film dávali .... . :donknow:

Já jsem ten film viděl několikrát a je super. Jak režie, tak příběh tak smysl - ten není v tom popisu děje bohužel pochopený. Je to takové normální nepochopení, příliš náročné téma...



No nevím....pronásledovat, dostihnout a zabít.....? Co je na tom k nepochopení? Snad jen ten důvod....odpadlík od řádu se holt musí zabít, i kdyby se tisíckrát zamiloval do ženy....možná, kdyby se ten mladý kluk zamiloval do některého člena řádu, tak by to mohlo být tolerováno..? :donknow:

hele co jsem ti našla... :D
Přílohy
Heide.jpg
Heide.jpg (26.62 KiB) Zobrazeno 9188 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 27. srp 2020 15:07:44

Alaja píše:
No nevím....pronásledovat, dostihnout a zabít.....? Co je na tom k nepochopení? Snad jen ten důvod....odpadlík od řádu se holt musí zabít, i kdyby se tisíckrát zamiloval do ženy....


No, on ten řád opustil, aniž by se zamiloval do ženy. To přišlo, až později. A neměl být zabit, ale měl se vrátit zpátky. Což taky nakonec udělá.

Celé Körnerovo dílo je prodchnuto tématy existenciální úzkosti a beznaděje.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_K%C3%B6rner

:?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 27. srp 2020 15:23:48

P.S.

Mne ten film moc nezaujal. Naopak Sedmá pečet od Bergamana mne opravdu fascinovala.

Připadá mi, že Armin viděl v Ondřejovi možnost dosáhnout mnohem víc na cestě k Bohu než on sám. A aby tu šanci Ondřej neztratil, tím že opustí řád a ožení se, tak se dopustil hříchu zabití jeho manželky (obět sebe?) a přemlouvá ho až do konce, aby se vrátil k řádu. :donknow:

Třeba nám sdělí armin, jak to vidí on. A co ho na Arminovi upoutalo, že si ho zvolil jako nick.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 27. srp 2020 17:23:37

Trini píše:P.S.

Mne ten film moc nezaujal. Naopak Sedmá pečet od Bergamana mne opravdu fascinovala.

Připadá mi, že Armin viděl v Ondřejovi možnost dosáhnout mnohem víc na cestě k Bohu než on sám. A aby tu šanci Ondřej neztratil, tím že opustí řád a ožení se, tak se dopustil hříchu zabití jeho manželky (obět sebe?) a přemlouvá ho až do konce, aby se vrátil k řádu. :donknow:

Třeba nám sdělí armin, jak to vidí on. A co ho na Arminovi upoutalo, že si ho zvolil jako nick.

:)

V tom řádu a Arminovi vnímám překročení běžného života s jeho radostmi a starostmi. Prostě askeze, ochota obětovat svůj život, žít "silný" sebe obětující život. Třeba v nedávné době američtí vojáci, veteráni, kteří se vrátili z boje, z bratrství se spolubojovníky apod. do toho běžného života a starostí manželek, rozmazlených dětí a přátel podobně žijících, někdy z té deprese dokonce spáchali sebevraždu, chyběl jim ten "silný" intenzivní život, prožitek, který je možný jen na pokraji života a smrti. Podobně jako někomu chybí intenzivní láska, když partner náhle zemře. Jiní kvůli silnému prožitku lezou třeba na Mount Everest či jinak riskuhjí Je to asi hlavně mužská, bojovnická záležitost.
Pro Armina někoho zabít, nebyl hřích. Bojovník zabíjí, je to bojovnická forma vztahu ke světu a k tomu, co je zhoubné, nebezpečné.
V Arminovi je taková naprostá čistota, nekompromisnost, ochota se obětovat pro "spásu" , probuzení přítele.
Přemlouvání by na Ondřeje moc nepůsobilo. Ale díky tomu, jak dříve Ondřej nasál atmosféru řádu, tak když byl konfrontován s obětí přítele, tak se v něm ozvala ta ryzí atmosféra řádu, ta nadsmyslná Krása a uvědomění jak ten smyslný běžný život - lovy, žranice, užívání si atd. je bezduchý, marný a tak se vnitřně vrátil k duchu řádu - po té předchozí ordinerní zkušenosti, kterou na svém sídle prožíval, tentokrát již odhodlaně a přirozeně usazen v sebeobětující askezi.
Ve filmu je ten jeho obrat zobrazen kamerou krásně, jak když psi trhají Armina, vystupuje jeho hlava ze tmy do světla, které přichází shora.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 27. srp 2020 18:45:41

armin píše:Pro Armina někoho zabít, nebyl hřích. Bojovník zabíjí, je to bojovnická forma vztahu ke světu a k tomu, co je zhoubné, nebezpečné.


Žena není zhoubná a nebezpečná. Zhoubná může být akorát mužova (výhradně) sexuální touha po ní. A to si musí vyřešit sám v sobě. Ale obvykle je pro něho pohodlnější ženu znemožnit, zničit či dokonce zabít. Ale to je jen důkaz vlastní slabosti, neschopnosti a nemohoucnosti.
Podle mne věděl Armin, že je to hřích ji zabít, a proto za to přijal vlastní smrt. Oko za oko, zub za zub. (Ale to si ho možná idealizuju.)
Je ovšem taky možné, že miloval Ondřeje sobeckou láskou - chtěl ho mít jen pro sebe, a když to nebylo možné, tak ho nesměl mít nikdo jiný - a proto ji zabil. Samozřejmě si u toho mohl namlouvat něco jiného. Každopádně nebyl Armin svobodný a volný, ale byl vláčen svými představami, co je správné, naučené v řádu.

armin píše:V Arminovi je taková naprostá čistota, nekompromisnost, ochota se obětovat pro "spásu" , probuzení přítele.


To si ho podle mne hodně idealizuješ. Neměl v sobě čistotu, ale tvrdou, chorobnou bezohlednost.


Můj "milovaný učitel" řekl, že bezohlednost je na cestě důležitá, ale nikdy se nesmí stát tvrdosti.

Kdyby chtěl Armin Ondřejovi pomoct podle toho, co řekl Ježíš - uřízni to, co tě přivádí do pokušení - tak mu to ufik, a bylo to. :?


A o těch amerických vojácích např. z Vietnamu jsem četla něco úplně jiného. Byly/jsou z nich trosky - po těch hrůzách, co zažili, co sami prováděli - neschopné normálního života.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 27. srp 2020 19:08:32

Trini píše:A o těch amerických vojácích např. z Vietnamu jsem četla něco úplně jiného. Byly/jsou z nich trosky - po těch hrůzách, co zažili, co sami prováděli - neschopné normálního života.

Ano i tak se to dělo a děje.
Jinak k tomu filmu. Napsal jsem, jak to cítím a jak to asi i bylo myšleno scénáristou a režizérem.
Jestli si něco idealizuji nebo ne, toť otázka. :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 27. srp 2020 19:36:29

armin píše:
Trini píše:A o těch amerických vojácích např. z Vietnamu jsem četla něco úplně jiného. Byly/jsou z nich trosky - po těch hrůzách, co zažili, co sami prováděli - neschopné normálního života.

Ano i tak se to dělo a děje.
Jinak k tomu filmu. Napsal jsem, jak to cítím a jak to asi i bylo myšleno scénáristou a režizérem.
Jestli si něco idealizuji nebo ne, toť otázka. :)


Ten příběh napsal Vladimír Körner. Nečetla jsem to, takže nevím, jestli by se z toho dovědělo víc - co autor zamýšlel. :donknow: Dělal i společně s Vláčilem scénář.

Mimochodem: Bojovník zabíjí jen v boji, ale nevraždí bezbranou ženu. To se opravdu idealizovat nedá.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5360
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 331
Poděkováno: 112-krát v 101 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » čtv 27. srp 2020 20:21:17

Na Údolí včel jsem se znovu podíval. Nelíbila se mi scéna se psy trhajícími bezbrannou srnku :( Celkově mi to zkazilo dojem z filmu, ať už obsahuje jakékoliv poselství.

Trini píše:Žena není zhoubná a nebezpečná.

K tématice mnichů, řádu a vlků bych tu měl jeden zvláštní animovaný film.

https://www.csfd.cz/film/254459-brendan-a-tajemstvi-kellsu/prehled/

Brendan a tajemství Kellsu

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...
V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům?


Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 3206
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 68
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 27. srp 2020 21:06:55

No nevím, jak to tu čtu, asi by se mi ten film taky nelíbil.

Líbil se mi film Mnich, díky Alajo za připomenutí. Líbí se mi např. filmy asijské, o samurajích...., které mají společné sebeobětování, což bych zdůraznila, sebeobětování- sebe, svého těla, osoby, života ve jménu vyššího ideálu, pravdy...

Ale vždy se jedná o sebe obětování, ne zabití někoho, aby přítel pochopil, atd.

V Mnichovi bylo zabito, v Kameni mudrců bylo zabito, aby ten, kdo zabil, pochopil, ne jinak...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 27. srp 2020 21:20:34

Píšu to tedy v rámci 5 minut podruhé, protože byl můj komentář smazán.

Ještě k Lídě. Dnes jsem si uvědomila, proč používá tolik nicků jak tady, tak např. na Poradně.
Jinde nevím, protože jinde krom FB nechodím.

Kořenem je "být přijata".
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 27. srp 2020 22:13:57

Eva Nada píše:No nevím, jak to tu čtu, asi by se mi ten film taky nelíbil.

Líbil se mi film Mnich, díky Alajo za připomenutí. Líbí se mi např. filmy asijské, o samurajích...., které mají společné sebeobětování, což bych zdůraznila, sebeobětování- sebe, svého těla, osoby, života ve jménu vyššího ideálu, pravdy...

Ale vždy se jedná o sebe obětování, ne zabití někoho, aby přítel pochopil, atd.

V Mnichovi bylo zabito, v Kameni mudrců bylo zabito, aby ten, kdo zabil, pochopil, ne jinak...

Aha, sebe obětování... :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků