„Zemřou. Ti, co mají.“ Zlá fakta o očkování. Pro důchodce
Vakcína proti covidu-19 byla prezentována jako způsob, jak ochránit před koronavirem ty nejzranitelnější, tedy seniory. Právě u nich však má nejhorší výsledky v tom, čeho měla dosáhnout. U starších ročníků přibývá nakažených, kteří mají vakcinaci za sebou. Dle virologa Grubhoffera je to kvůli slabší imunitě seniorů očekávatelné a doporučuje, aby se senioři chovali, jako by očkovaní nebyli, tedy s největší opatrností. A imunolog Jiří Šinkora kategoricky prohlašuje, že očkováním do svalu se slizniční virus vymýtit nedá. „Až zemřou všichni, kdo mají, bude z toho další rýma,“ předpovídá. Podle něho je možné očkováním zachránit jen část těch, kteří „mají“ zemřít.
Jak uvádí Deník N, u nově nakažených lidí nad 65 let je nyní výrazně více očkovaných než neočkovaných. Z celkem 26 nových případů v této věkové skupině jich bylo v úterý 17 po ukončeném očkování. A vakcinovaní převládali mezi nově nakaženými seniory také v minulých dnech. Například v pondělí bylo potvrzeno 56 nových nákaz u této věkové skupiny, z toho 31 bylo po ukončeném očkování. V neděli data ukázala 19 nových případů, z toho 10 po druhé dávce.
Virolog Libor Grubhoffer to označuje za nepříjemné, ovšem očekávatelné, vzhledem k tomu, že imunitní systém seniorů už není tak výkonný jako u mladých lidí. Vakcína tedy prý chrání kratší dobu. „V těchto dnech a týdnech jsou očkovaní senioři exponováni variantě lambda či některé z jejích subvariant a víme, že účinnost dosud používaných vakcín připravených proti původnímu wuchanskému koronaviru je u této mutace nižší, u seniorů může být v průměru dokonce výrazně nižší,“ dodává ředitel Biologického centra Akademie věd.
Imunolog Hořejší míní, že k číslům je nutné přidat správný kontext, totiž že většina seniorů je očkovaná, tudíž převažují i mezi nakaženými. „Kdyby bylo očkovaných 100 procent, samozřejmě by mezi těmi případy byli všichni očkovaní,“ vysvětlil. Také vypočítal, že pokud je očkovaných 6 milionů lidí a vakcína chrání před těžkým průběhem 90 % z nich, tak to stále znamená, že těžký průběh hrozí 60 tisícům očkovaných.
„Už víme, že u očkovaných lidí klesají neutralizační protilátky, tedy ona okamžitá ochrana, velice rychle. Zhruba u 50 % starších lidí během šesti měsíců až pod hladinu, o které si myslíme, že přestává chránit,“ řekl Deníku N imunolog Zdeněk Hel. Virolog Grubhoffer také varuje, že u starších vakcína přestává chránit rychleji a senioři se prý mylně domnívají, že jsou očkováním dostatečně chráněni.
Doporučuje jim opatrnost: „Měli by se chovat jako prakticky nechránění očkováním nebo chráněni jenom velmi málo, tedy s největší opatrností. A to tím spíše, pokud žijí v komunitách seniorů, kde zbývá stále mnoho nenaočkovaných jedinců. Kategorickým imperativem je tedy urychlit doočkování seniorů a současně neotálet s aplikací třetí dávky vakcíny seniorům s dokončeným očkováním.“
K vyhledání a přesvědčení neočkovaných seniorů vyzývá i epidemiolog Petr Smejkal. „Na kolektivní imunitu bych moc nespoléhal, vzhledem k tomu, že nevíme, kolik lidí se s virem setkalo a jak dlouho jim imunita vydrží. Kolektivní imunity očkováním asi nedosáhneme, v tom jsem skeptik, to bychom museli proočkovat 85 procent populace,“ řekl pro Forum24, nicméně uznal že se může mýlit, protože Česku podobné Portugalsko má proočkovaných 80 %.
A možnost, že by očkování mohlo virus vymýtit, definitivně zavrhuje imunolog Jiří Šinkora. „Intramuskulární (do svalu) vakcíny nemohou vymýtit slizniční virus, ani když proočkujeme všechny včetně dětí. Až zemřou všichni, kdo mají, bude z toho další rýma,“ říká a dodává: „Z těch, kdo mají zemřít, se část může zachránit očkováním. Jenom část a očkování všech ostatních je k ničemu.“ Šinkorovi téma covidu-19 a očkování evidentně už leze krkem, protože doplnil: „Všechny ostatní věci jsou kydy a čtěte si je, kdo chcete. Já s tímhle končím. Nemám už čas zabývat se blbostmi.“ Také varoval, že nejčastějším zdrojem infekce budou očkovaní.