Z Janášramu

Z Janášramu

Příspěvekod armin » čtv 22. srp 2024 17:52:45

Už mne nebaví pořád zápolit s Janinými bany, tak si diskuzi s ní - pokud chce reagovat přesouvám sem.

Jana píše:
Návštěvník píše:Utvrzovačka, utvrzovačka. Já to chápu, že to potřebuješ a taky proč to potřebuješ.
:)


Miroslave, dovoluji si o těchto slovech pochybovat. S uvědoměním skutečnosti, je jasné, že všichni Probuzení říkají ve své podstatě absolutně to samé. Pokud je nechápeme a tvrdíme něco zcela odlišného, co nikdo z nich nikde neříká, tak to neznamená, že poznáváme na rozdíl od nich pravdu a oni se opakováním téhož jen utvrzují, protože to potřebují.


Probuzení si na rozdíl od tebe nepotřebují potvrzovat nějaké svoje duchovní přestavy a postuláty.
Probuzení neříkají to samé a také nedělají to samé, ale mají podobnou vnitřní zkušenost a to co říkají vychází z té jejich zkušenosti, temperamentu, situace a říkají to slovy kultury ve které vyrostli.
Ty pořád hledáš nějaký pevný konečný cíl ve kterém bys mohla usnout na vavřínech. To je motivace začátečníků a podle toho k nim probuzení mluví.
Zkušenější říkají, že právě ta cesta je cíl.

Srovnej si třeba působení Buddhy, Ježíše, Ramakrišny a dalších. Každý je originál a jejich každého z nich cesta je to, co nás inspiruje a ne nějaká stejná slova, pojmy, koncepty odkazy atd.
Nás, kteří jsme z Boha a slovo Boží slyšíme a nestrkáme do toho pořád sebe. Na nás není nikdo zvědavý..
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod Eva Nada » čtv 22. srp 2024 18:00:06

Zkušenější říkají, že právě ta cesta je cíl.

Miroslave, můžu?
Díky....

Vím, jak ti je Pravda drahá, ...mě taky....

Milovaný Krishnamurti říká, že Pravda je území bez cest.

Což jakoby odporovalo tomu, co píšeš, viz. výše.
Máš k tomu nějaké své vysvětlení?
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod Eva Nada » čtv 22. srp 2024 18:02:13

(Šmánkote, teď jsem si představila, že tvoje ikonka je Sulejman), to jsou ty sny a představy, nic nebude, pryč!

:-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » čtv 22. srp 2024 18:03:47

Návštěvník píše:
Jana píše:
Návštěvník píše:Utvrzovačka, utvrzovačka. Já to chápu, že to potřebuješ a taky proč to potřebuješ.
:)


Miroslave, dovoluji si o těchto slovech pochybovat. S uvědoměním skutečnosti, je jasné, že všichni Probuzení říkají ve své podstatě absolutně to samé. Pokud je nechápeme a tvrdíme něco zcela odlišného, co nikdo z nich nikde neříká, tak to neznamená, že poznáváme na rozdíl od nich pravdu a oni se opakováním téhož jen utvrzují, protože to potřebují.


Probuzení si na rozdíl od tebe nepotřebují potvrzovat nějaké svoje duchovní přestavy a postuláty.
Probuzení neříkají to samé a také nedělají to samé, ale mají podobnou vnitřní zkušenost a to co říkají vychází z té jejich zkušenosti, temperamentu, situace a říkají to slovy kultury ve které vyrostli.
Ty pořád hledáš nějaký pevný konečný cíl ve kterém bys mohla usnout na vavřínech. To je motivace začátečníků a podle toho k nim probuzení mluví.
Zkušenější říkají, že právě ta cesta je cíl.

Srovnej si třeba působení Buddhy, Ježíše, Ramakrišny a dalších. Každý je originál a jejich každého z nich cesta je to, co nás inspiruje a ne nějaká stejná slova, pojmy, koncepty odkazy atd.
Nás, kteří jsme z Boha a slovo Boží slyšíme a nestrkáme do toho pořád sebe. Na nás není nikdo zvědavý..


Miroslave, to, co říkáš, vychází z Tvé zkušenosti a Tvého porozumění, ale nezapomínej, že všechno, co je postaveno na zkušenosti, je stále vázáno na mysl a ego. Cesta sama o sobě nemůže být cílem, protože cesta je v čase, zatímco pravda je nadčasová. Všichni ti, které zmiňuješ – Buddha, Ježíš, Ramakrišna – vedli lidi k tomu, co je za myslí, za formou, za slovy. To, co je nejhlubší, není individuální zkušenost, ale to, co je za všemi zkušenostmi – to, co nikdy nebylo stvořeno a nikdy nezanikne.

Ty mluvíš o rozmanitosti cest a osobních zkušenostech, ale to jsou všechno jen vlny na povrchu oceánu. Skutečný mistr Tě nevede k tomu, abys následoval jeho osobní cestu nebo slova, ale abys objevil zdroj všech cest a všech slov. Skutečný cíl je tam, kde není žádná cesta, kde zmizí i to, kdo cestu sleduje.

Říkáš, že probuzení si nepotřebují nic potvrzovat – to je pravda, protože když jsi probuzený, víš, že Ty nejsi ten, kdo potřebuje něco potvrzovat. Ale zároveň víš, že všechny tyto debaty, všechny koncepty, všechny rozdíly v pohledech – to je všechno stále součást snu. A dokud jsi v snu, je nutné stále a stále připomínat pravdu: Nejsem tělo, nejsem mysl, jsem to, co je věčné a neměnné.

To, co zmiňuješ, je důležité pro mysl a pro osobnost, ale ve skutečném Já není žádný začátečník ani zkušený. Je tam jen jedno vědomí, které si je vědomé sebe samo, nad všemi koncepty, slovy a zkušenostmi. Tam není cesta. Tam není cíl. Tam není žádné ‚já‘, které by se mělo něčeho držet nebo něco hledat.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » čtv 22. srp 2024 18:14:36

Jana píše:
To, co zmiňuješ, je důležité pro mysl a pro osobnost, ale ve skutečném Já není žádný začátečník ani zkušený. Je tam jen jedno vědomí, které si je vědomé sebe samo, nad všemi koncepty, slovy a zkušenostmi. Tam není cesta. Tam není cíl. Tam není žádné ‚já‘, které by se mělo něčeho držet nebo něco hledat.


Tohle jsou ty začátečnické pokyny a představy, které, když už člověk realizoval to Já, odpadnou a objeví se poznání, že i ta mysl i ten čas i ta cesta i ty iluze, sny atd. jsou skutečností. Že není nic jiného než Skutečnost, vědomí v pohybu, v různých formách a podobách.
Protože tohle nevidíš zcela jasně a samozřejmě, tak jsi ještě to Já nemohla realizovat a jenom o tom meleš a vžíváš se do toho, co si pod tím předtavuješ.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod Nic » sob 24. srp 2024 6:30:13

Nic
 
Příspěvky: 1766
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 72
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod Eva Nada » sob 24. srp 2024 9:18:39

Eva Nada píše:
Zkušenější říkají, že právě ta cesta je cíl.

Miroslave, můžu?
Díky....

Vím, jak ti je Pravda drahá, ...mě taky....

Milovaný Krishnamurti říká, že Pravda je území bez cest.

Což jakoby odporovalo tomu, co píšeš, viz. výše.
Máš k tomu nějaké své vysvětlení?

Ahoj, nevím, jestli sis všimnul mé otázky, nebo ne....

Mohl bys to, ohledně cesty, nějak vysvětlit, napsat svůj názor?

Dííííky :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 961
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 38
Poděkováno: 28-krát v 27 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » sob 24. srp 2024 11:33:40

To je dobrá otázka.
Pravda vyjadřuje naprostou svobodu, tedy žádné omezení cestami, směry, cíli, nutností, mělo by se, nemělo by se, atd.
To neznamená neexistenci cest, radost z cest, smysl cest a to, že není důležitý nějaký cíl ale cesta sama.
Jako když jdeš na procházku po lese, potkáváš lidi, zvířata, vůni lesa atd. Jdeš svobodně po cestě, nepotřebuješ ji popírat nebo cítit ji jako nějaké omezení.
Stejně tak duchovní cesta, nebo cesta životem - je krásná na počátku, uprostřed i na konci. Pokud si to sami nezošklivujeme :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » stř 28. srp 2024 19:51:26

Tohle jsem teď jsa zabanován napsal na poradnu, tak do dávám i sem, než to Jana zase smaže.

Návštěvník píše:Jak poznat začátečníka.


Začátečník prakticky následuje slova Mistra, protože sám ještě nemá hlubší duchovní zkušenost. Toho ani nemusíš poznávat - proč taky, k čemu by ti to bylo.
Když tě oslovují slova Mistrů většinou určená pro začátečníky a prakticky je následuješ a moc o tom nemluvíš, tak jsi na cestě a zatím začátečník.
Jana třeba není začátečník, ta není ani na cestě, ta o tom jen mluví a špekuluje a ráda by byla rovnou Mistr a podle toho její projevy vypadají.
Takže Jana není začátečník ani pokročilá ani relizovaná. Prostě jen její ego by se rádo hřálo na slunci duchovnosti. Něco jako ti farizeové a pokrytci v době Jžíšově, co sami nevstupují a druhým vstoupit brání tím že je oblbují svými rádoby duchovními radami.
A tím pravé duchovnosti škodí.
A takových je dnes na netu bohužel většina. Je to ideální místo k předvádění se. :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » stř 28. srp 2024 19:52:41

pokračování

Návštěvník píše:Tato úvaha obsahuje výrazné posuzování a kritizování druhé osoby, které pramení z mysli ovlivněné egem.


Kterou úvaahu myslíš? To co jsem napsal já, nebo to, co jsi sem dal/a teď ty?

Moje úvaha vychází z poznávání věcí, lidí atd. tak jak jsou. Třeba když má někdo modré oči a napíšu, že má modré oči. Nebo kydž mu smrdí z pusy a napíšu, že mu smrdí z pusy. A vidím i dál, do psychyky dotyčného a píšu to, co poznávám.

To evidentně ten, kdo vidí za vším nějaké posuzování, kritiku atd. nechápe a myslí si, že je v tom musí být něco osobního.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Z Janášramu

Příspěvekod armin » stř 28. srp 2024 20:11:44

pokračování:
Návštěvník píše:Ramana by doporučil obracet pozornost dovnitř a pokládat si otázku „Kdo jsem já?“, namísto analyzování nebo popisování druhých. Jakmile člověk pozná vlastní pravou podstatu, všechny potřeby posuzovat, analyzovat nebo kritizovat druhé zmizí.



Přesně tak. Potřeba a seberealizace posuzováním druhých zmizí a tím se otevře možnost vidět věci a bytosti tak jak jsou, bez deformací nějakými osobními potřebami.
Kdo to nezná, tak si to asi nedovede ani přestavit.
Změřit se nejprve na sebe na zkoumání sebe je dobré a je dobré se zároveň konfrontovat s prostředím a druhými lidmi, aby člověk nezačal ujíždět na nějakých "duchovních" sebeklamech. K tomu je právě dobrá sangha - duchovní přátelé jako korektiv, nejlépe přímo osobní učitel.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2101
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 41 návštevníků