honzam píše:Tady je příklad spojení sušumny a ohně (autora neznám):
Oheň existuje v múládháře (kámágni, oheň žádosti), v sušumně (oheň osvícení),
Source: https://www.jirimazanek.cz/clanky-rozhovory/tantra/200-kundalini-akti
...
Kundaliní šakti
Slovo kundal znamená v sanskrtu "spirála" a kundaliní je popisována jako ta, která je stočená. To je tradiční pojetí, kterému je však nesprávně porozuměno. Slovo kundaliní je ve skutečnosti odvozeno ze slova kunda, což znamená "hlubší místo", "jáma" nebo "dutina". Tou je míněno jóní (ženská pochva), v němž se roznítí vnitřní oheň duchovní praxí. Oheň užívaný při obřadech iniciace je zažehnut v jámě nazývané též kunda. To je jen vnější vyjádření téhož, stejně jako symboly mužské a ženské energie (lingam a jóni) uctívané při obřadech. Slovem kudaliní se míní šakti neboli síla, která je ve svém spícím potenciálním stavu, ale když se projeví, nazývá se Déví, Kálí, Durga, Sarasvatí, Lakšmí nebo mnoha dalšími jmény. Cokoli se stane nebo přihodí v duchovním životě, má vztah k probuzení kundaliní. Je-li kundaliní probuzena a vy nejste schopni to zvládnout, nazývá se Kálí. A naopak, máte-li z jejího probuzení užitek a stanete se mocnými, nazývá se Durga. Může se stát při mentální nestálosti, že někteří lidé se dostanou do kontaktu se svým nevědomým tělem a mají nepříjemné, hrozivé vize duchů, stvůr apod. V tantrických textech je kundaliní považována za prvotní sílu nebo energii, v termínech moderní psychologie za nevědomí člověka. V šivaistické filosofii je kundaliní znázorňována jako šiva lingam, kámen oválného tvaru nebo sloup s hadem, který se kolem něj obtáčí. Ovšem nejčastěji je znázorňována jako spící had, třiapůlkrát stočený. V tradičních písmech o probouzení kundaliní se říká, že sídlí v múládháře ve formě stočeného hada, který, když je probuzen, se rozvine a vyrazí vzhůru sušumnou, přičemž otevírá další čakry. Tři stočení spirály vyjadřují třikrát zvuk mantry óm (minulost, přítomnost, budoucnost), dále tři guny (tamas, radžas, sattva), tři stavy vědomí (bdělý, spící, snový) a tři druhy zkušeností (subjektivní, smyslové, nepřítomnost zkušenosti). Zbývající poloviční stočení vyjadřuje stav transcendentní, který není ani bdělý, snící, ani snový. Takže tři a půl stočení vyjadřuje úplnou zkušenost vesmíru i zkušenost transcendentní.
Source: https://www.jirimazanek.cz/clanky-rozho ... alini-akti
V tantrických textech je kundaliní považována za prvotní sílu nebo energii, v termínech moderní psychologie za nevědomí člověka.
vostalpetr píše:
že se to čistí šakti a ne žádným podělaným "uvědoměním"
armin píše:vostalpetr píše:
že se to čistí šakti a ne žádným podělaným "uvědoměním"
Podělaným "uvědoměním" se toho moc nevyčistí, to je fakt.
Čistit "to" šakti je taky blbost.
Jediný co funguje, co transformuje je uvědomění.
"Seeing is doing" říkával Krishnamurti
a ten na rozdíl od tebe věděl o čem mluví
a nesypal z rukávu duchovňácké pomotaniny jako to děláš s oblibou ty.
Jediný co funguje, co transformuje je uvědomění.
"Seeing is doing" říkával Krishnamurti
Sebeuvědomění
Sebeuvědomění (anglicky: self-awareness) je schopnost sebepozorování (introspekce) a uvědomění si sebe sama jako individua odděleného od ostatních lidí a od prostředí. Zvýšené sebeuvědomění znamená mimo jiné zvýšenou míru sebehodnocení a svědomí.
Trini píše:
Co pro tebe znamená pojem "uvědomění". Mohl bys to (umíš to) definovat?
armin píše:Trini píše:
Co pro tebe znamená pojem "uvědomění". Mohl bys to (umíš to) definovat?
Uvědomění je právě to vidění - vědomé vidění, přímé poznání, rozpoznání - třeba jako když si myslíš, že bereš do ruky provaz a on je to had.![]()
Mysl to vidění může uchopit, škatulkovat, bránit, zapamatovat si atd.
A kdo si uvědomuje?
P.S.
Ty osobní narážky jsou reakcí na Petrovu akci. To je jazyk, který používá, tak mu nejspíš bude také nejlépe rozumět.
Trini píše:
Bylo tam šero a v předsíni jsem užovku prostě nepředpokládala. Navíc jsem ji nerozpoznala já, ale ona mne.Dala se mi poznat. Pak přijde práce mysli: Aha, viděla jsem provaz, ale viděla jsem špatně, nakonec se ukázalo, že je to užovka = uvědomila jsem si, že to nebyl provaz, ale užovka. To pro mne není přímé poznání, ale naopak nepřímé.
A vědomé bylo všechno - že jsem to na začátku viděla špatně - provaz, a pak správně - užovku.
Bez práce mysli by to nefungovalo.
armin píše:Maharadž používá pojem "uvědomění" v tomto kontextu:
Maharadž: Jako Absolutno jsem časem neomezený, nekonečný a jsem uvědomění, aniž bych si uvědomění uvědomoval. Jako nekonečno vyjadřuji sebe jako prostor. Jako bezčasový vyjadřuji sebe jako čas. Pokud zde není prostor a čas (trvání), nemohu si být vědom sebe sama. Když je přítomen čas i prostor, je zde přítomno vědomí, v němž se odehrává celý projev a vzniká mnoho různých jevů. Já, uvědomění, sestupuji do tohoto vědomí, a v něm vyjadřuji Sebe sama mnohými způsoby v nesčetném množství forem.
uvědomělý příd.
1. který má vědomí příslušnosti k určité skupině, vědomý si svého poslání, úkolu; na tomto vědomí založený
uvědomělý občan/vlastenec
být politicky/sociálně uvědomělý
uvědomělá pracovní morálka
2. který si člověk uvědomuje
uvědomělé reakce organismu
uvědoměle přísl.
chovat se uvědoměle
národní národně uvědomělý člověk
odborář uvědomělý odborář
patriot uvědomělý patriot
soudruh uvědomělá soudružka
vlastenec život vlastenecky uvědomělých Čechů
https://www.nechybujte.cz/slovnik-souca ... %9Bl%C3%BD
uvědomit dok. (3. mn. -í; rozk. -m; 1. mn. -mme, -měme; trp. -měn, -men; přech. min. -miv)
podat zprávu; oznámit, zpravit
uvědomit příbuzné o nehodě
sen zlý sen uvědomení si zlé skutečnosti, která se bohužel naplnila
hrůzný uvědomit si hrůznost následků
letitý Uvědomil si svou letitost.
nacionální nacionální uvědomění/rozdíly/hesla/vášně
národní národní cítění/uvědomění/hrdost
obrovitý uvědomit si obrovitost hor
pochybený uvědomit si pochybenost svého jednání
pomyslet Nepomyslel včas na následky. Neuvědomil si je.
přednost uvědomit si své přednosti a slabiny
uvědomit si uvědomit si nebezpečí/odpovědnost/souvislosti
uvědomit si Uvědom si, co to znamená.
zpětný zpětně si uvědomit svou chybu
čelo plácnout se/ťuknout se do čela uvědomit si náhle zarážející souvislost, přijít, vzpomenout si na něco
hrabat Špendlíčkem hrabat, prstíčkem kopat. pozdě si uvědomit cenu něčeho, co pominulo, a (zpravidla marně) po tom toužit
na vzít na vědomí začít s někým, něčím počítat; všimnout si někoho, něčeho, uvědomit si to
nos chytnout se/popadnout se/vzít se za nos uvědomit si chybu, zastydět se
nos Praštilo ho to přes nos. (o pachu) Najednou to ucítil, silně si uvědomil pach něčeho.
pusa plácnout se/plesknut se přes pusu s uleknutím si uvědomit vyslovení něčeho nevhodného
ústa plácnout se/plesknout se přes ústa s uleknutím si uvědomit vyslovení něčeho nevhodného
vědomí vzít na vědomí začít s někým, něčím počítat; všimnout si někoho, něčeho, uvědomit si to
vědomí podle (svého) nejlepšího vědomí a svědomí s uvědoměním si vlastní odpovědnosti; nejlépe, jak to podle okolností jde
https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/uvědomění
Trini píše:Jaký je rozdíl mezi "uvědomuji si" a "jsem si vědom"? Mně prostě to "uvědomuji si" připadá, že něco dělám", nějaký proces, kdežto "jsem si vědom" je pro mne stav.
Asi to je jedno.![]()
Tino píše:Omlouvám se, že vám vstupuju do vašeho rozhovoru, ale uvědomění je dost výstižně (aspoň mi to tak připadá) popsané tady
http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... s-lucille/
Francis Lucille je současný učitel žijící ve Francii. Je žákem a pokračovatelem učení Jeana Kleina, který byl původem z Čech. Slovo "uvědomění" (v originále awareness) se používá pro odlišení "vědomí" (v originále consciousness). Uvědomění je za vědomím, protože si uvědomuje i nepřítomnost vědomí, které mizí např. ve spánku nebo jakékoliv jiné ztrátě vědomí.
honzam píše:Mně osobně přijde podstatné, že je pozorností a tím, co je v hlubokém spánku přítomno. Takhle je také popisován rozdíl mezi anglickými termíny consciousness a awareness v duchovním smyslu. Consciousness je vědomí v tom medicínském chápání, kdy si člověk uvědomuje vnější a vnitřní svět. Awareness je povědomí/obeznámenost o něčem, například i o svém já nebo o tom, že jsem nebyl v hlubokém spánku při vědomí.
armin píše:Asi je to jedno, jak se to přesně nazve.
Jsem si vědom je stav, uvědomění je změna stavu.
Když třeba vyleze nějaký obsah z nevědomí tak si ho napřed uvědomím a pak si ho jsem vědom.
Ale nemusí se to zrovna spojovat s osobou. Když to člověk pozoruje, uvědomuje, je si vědom a neplete se do toho zrovna vědomí osoby, myšlenku já a můj vztah k tomu uvědomovanému obsahu, tak ani nevíš, kdo nebo co je si vědom/vědomo..
Pak tam to kdo nebo někdo není. Je jen to uvědomění, uvědomování, které není nijak omezeno. Žádné si (jsem si vědom) tam nemusí být.
Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.
Formulace "Jsem si vědom" mi připadá trochu statická a osobní.
armin píše:Jsem si vědom je stav, uvědomění je změna stavu.
armin píše:Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.
Vědomí je to jediné, co existuje. V onom prapůvodním stavu, ať už ho nazýváme Skutečností, Absolutnem nebo Prázdnotou, neexistuje žádný důvod k uvědomování si čehokoliv. A tak Vědomí v klidu si samo sebe neuvědomuje. Jen když zčistajasna vystane pocit „Já jsem“, začne si samo sebe uvědomovat.
„Já jsem“ je neosobní pocit uvědomění. Právě tehdy se Vědomí v klidu stává Vědomím v pohybu – když se potenciální energie stává energií kinetickou. Nejsou dvě. Z potenciální energie nevyvstává nic odděleného.
Pohybující se Vědomí není odděleno od Vědomí v klidu. Vědomí v klidu se stalo Vědomím v pohybu a tento okamžik, který věda nazývá velkým třeskem, mystikové označují jako náhlé vyvstání uvědomění.
...
Poznání je tedy neosobní, je to záblesk uvědomění, které nevznikne během probíhajícího času. Nemá to nic společného s trojicí někoho, kdo chápe, toho, co je pochopeno, a procesu chápání. Je to čisté a jednoduché poznání, kde neexistuje žádný poznávající.
honzam píše:V angličtině jsou dvě slova, která se v duchovní sféře používají pro obyčejné vědomí spojené s konkrétními objekty v běžném bdělém stavu (consciousness) a podklad tohoto (awareness).
https://en.wikiquote.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj
Awareness is primordial; it is the original state, beginning-less, endless, uncaused, unsupported, without parts, without change. Consciousness is on contact, a reflection against a surface, a state of duality. There can be no consciousness without awareness, but there can be awareness without consciousness, as in deep sleep. Awareness is absolute, consciousness is relative to its content; consciousness is always of something. (…).
Trini píše:armin píše:Proto mi pojem uvědomění přijde dobré jak pro označení změny tak pro označení toho stavu, protože ten stav stále probíhá, je dynamický.
Používal pojem "uvědomění" E. Tomáš?
Eduard Tomáš - Živá věčnost - paměti mystika II.
Uprostřed největší tmy a tísně přichází zvrat. Náhle, když už jste nic nechtěli a ani nemohli chtít a na všechno jste naprosto rezignovali, náhle je tu světlo vyšší a jasnější než kdykoli jindy a vaše meditace se změní v koncentraci, koncentrace v kontemplaci a kontemplace v duchovní jas. Tak jsem to zažil kdysi já sám, a proto vím, o čem mluvím. A právě tak to zažil i můj dobrý přítel. Co mu zbývalo? To, co je příznačné pro tuto situaci, totiž změnit taktiku. Odložit, ba přímo zavrhnout dosavadní evoluční postup dlouhé cesty, na které dosud pracoval tolik trapných let, a nastoupit krátkou duchovní cestu uvědomění. Uvědomění si toho, čím odjakživa člověk je - svého vlastního božství.To však znamená jediné - cele se obrátit k samotné pravdě, ke zdroji existence a dovolit jí, aby pronikla celou vaší bytostí, myšlenkami, žádostmi, vírou i altruistickou činností, a setrvat tak už napořád a stále. A bez ustání si připomínat védántickou pravdu, že božství není něčím, co má být jednou dosaženo, ale že je a žije v člověku stále už teď a právě teď, v každém současném okamžiku života. Přestat se proto po božském pachtit a těžce o ně usilovat, jako to dělal můj přítel a jak jsem to po celá dlouhá léta dělal i já, a prostě se mu odevzdat.
https://usmev-v-nas.webnode.cz/news/temna-noc-duse/
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků